Nasza Księgarnia, Warszawa 2023.
Poznawanie szkoły
"Idziemy do pierwszej klasy" to książeczka, która łączy cechy picture booka i klasycznej edukacyjnej opowiastki z gatunku poznawania świata - dzieci dowiedzą się z niej, co je czeka i czego mogą się spodziewać po chodzeniu do szkoły. Iga i Filip to dzieciaki, które chodzą do pierwszej klasy - i będą opowiadać odbiorcom o swoich przygodach czy obserwacjach. Wspominają pierwszy dzień szkoły i utwierdzają dzieci w przekonaniu, że czeka je mnóstwo ciekawych doświadczeń. Mówią, czym w szkole zajmuje się woźny, od czego są szatnie, czym jest wyprawka pierwszaka. Przedstawiają trenerów i wuefistów i opowiadają o układach ławek w klasach - bo to wszystko trzeba wytłumaczyć dzieciom, które za chwilę mają zostać uczniami. Szkoła to również sporo wyzwań związanych z kolegami - i tak Iga i Filip przypominają, że można mieć wśród kolegów osoby z niepełnosprawnościami albo dzieci z innych krajów - i nie należy w żaden sposób ich odrzucać ani dziwić się im, tylko przyjąć w naturalny sposób do wspólnych zabaw. To coś, co najmłodsi dość szybko przyjmują: często "inność" w znaczeniu poważnej choroby albo niepełnosprawności jest łatwiejsza do zaakceptowania niż jakaś cecha w wyglądzie, z kolei inny kolor skóry czy język to również coraz rzadziej sensacja - ale Ewa Borowska woli nie pozostawiać żadnych wątpliwości ani przestrzeni na domysły, w końcu kieruje się przede wszystkim do dzieci, które pierwszy dzień szkoły mają jeszcze przed sobą.
Tematyczne rozkładówki przyzwyczajają odbiorców do zagadnień związanych z chodzeniem do szkoły - tak, żeby każdy mógł poznać podstawowe wiadomości i ograniczyć stres związany z pierwszym dniem w nowym miejscu. "Idziemy do pierwszej klasy" to książka, która przedstawia to wszystko, co dorośli mogą zbagatelizować, zapominając o potrzebach i lękach kilkulatków. Ewa Borowska oczywiście naświetla przede wszystkim radości z chodzenia do szkoły, nie podsuwa dzieciom elementów mniej sympatycznych - w końcu chce pozytywnie nastroić do systemu oświaty. Biblioteka, świetlica, gabinet logopedy i higienistki, a nawet szkolne toalety - to wszystko może przykuć uwagę dzieci i zachęcić je do uczenia się samodzielności.
Ilustracje Natalii Jabłońskiej są ładne i kolorowe, pasują do dziecięcych rozrywek i jednocześnie dość dobrze oddają szkolną rzeczywistość w wymiarze bajkowym. "Prawdziwym" ilustracjom towarzyszą też rozmaite gryzmoły, rysunki narysowanych bohaterów - to jeszcze urozmaica i umila stronę graficzną, pokazuje też ogrom pomysłów przy przedstawianiu szkolnej codzienności. "Idziemy do pierwszej klasy" to książka potrzebna małym dzieciom - bo pozwala im odpowiednio wcześnie oswoić się z tematami, które już wkrótce będą w ich codzienności wiodące. Na wiele pytań dzieci Ewa Borowska odpowiada i jest w stanie dość dobrze przygotować kilkulatki na najbliższą przyszłość. To tomik, który można razem z dzieckiem analizować i który przyda się w oswajaniu strachu oraz w rozbudzaniu ciekawości. Najmłodsi zyskują tutaj pozbawiony fantazji przegląd zjawisk i terminów związanych z pójściem do pierwszej klasy.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz