* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

poniedziałek, 1 maja 2023

Elise Gravel: Fake newsy. Inwazja morderczych majtek

Nasza Księgarnia, Warszawa 2023.

Okłamywanie

Nie da się już oderwać od mediów elektronicznych i od najmłodszych lat trzeba uczyć dzieci odsiewania prawdziwych informacji od fałszywych po to, żeby umiały sobie poradzić w zalewie wiadomości. Coś, czego brakuje wielu dorosłym dzisiaj, świadomość, czym są fake newsy i dlaczego należy się ich wystrzegać, pojawia się jako temat zabawnego komiksu dla najmłodszych. "Fake newsy. Inwazja morderczych majtek" to tomik, w którym Elise Gravel pokazuje odbiorcom mechanizmy funkcjonowania i rozprzestrzeniania się fałszywych informacji. Autorka przechodzi od zdefiniowania fake newsów po prezentowanie ich konsekwencji dla społeczeństw. Wymyśla sobie absurdalną informację (tytułowe mordercze majtki) i na prostym przykładzie przedstawia drogę do podbicia nią świata. Pyta, po co ludzie wymyślają fake newsy (są tu czynniki finansowe i... próby postponowania przeciwników politycznych - wydaje się, że to zbyt trudne zagadnienia jak na książeczkę dla dzieci, jednak pomysł sprawia, że znacznie łatwiej będzie odbiorcom pojąć przesłanie tomiku). Sprawdza, jak wiadomości rozprzestrzeniają się w tłumie - każdy kto niegroźnie, na wszelki wypadek oraz "tylko" do swoich znajomych wysyła niesprawdzoną sensację, przyczynia się do wirusowego rozprowadzania fake newsów. Nawet najbardziej absurdalne przekonania rozchodzą się lawinowo, a Elise Gravel tłumaczy, jak to działa. Udaje jej się dotrzeć do odbiorców w różnym wieku i rozśmieszać, co sprawi, że informacje z tomiku bardziej będą zapadać w pamięć.

Jest to komiks stworzony bardzo prosto i przejrzyście, chodzi tu o stworzenie definicji i pokazanie schematów fake newsów - tak, żeby wyczulić na nie odbiorców. Ten cel autorka osiąga bez problemu. Do niego dodaje jeszcze aspekty rozrywkowe, może cieszyć czytelników rozwiązaniami satyrycznymi. Ilustracje upraszczane do granic możliwości nie zaciemniają przesłań. Liczy się też ascetyczny język. Co ciekawe, autorka tłumaczenia, Joanna Wajs, posługuje się tu dość często kolokwializmami. Wprowadza słowa nacechowane emocjonalnie, żeby przyciągnąć dzieci do lektury i zasugerować im komiks pełen luzu i zabawy mimo faktycznie skomplikowanego zagadnienia. Śmiech będzie uprzyjemniać lekturę i zapewni uwagę czytelników. Joanna Wajs bawi się też w satyrę: wprowadza hasła, które bardzo czytelnie odsyłają do konkretnych fake newsów, dzięki czemu może subtelnie zasugerować dorosłym odbiorcom, gdzie powinni zachować czujność.

Idzie Elise Gravel z duchem czasu - wie doskonale, że nie da się dłużej udawać, że dzieci nie mają nic wspólnego ze światem mediów elektronicznych. Umiejętność korzystania z nich - w tym - oceniania i weryfikowania podawanych informacji - musi być ćwiczona od najmłodszych lat, żeby chronić społeczeństwo przed niebezpieczeństwami histerycznych reakcji wyzwalanych przez nieprawdziwe komentarze. Jest to książka cenna z różnych względów, ale poza jej przydatnością (powinna trafić do każdego małego odbiorcy) liczy się też wartość rozrywkowa. Bezbłędnie jest poprowadzona ta opowieść, w której podszczypywanie szczeniaczków i zagrożenie płynące bezpośrednio z bielizny ilustrują najbardziej precyzyjnie, jak funkcjonują sensacje wymyślane i publikowane w internecie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz