Kropka, Warszawa 2024.
Kosmiczny kosmos
Hiba Noor Khan pokazuje zwłaszcza młodym odbiorcom, że warto interesować się nauką - i że kosmos jest fascynujący. Picture book "Skąd się bierze spaghetti pies i inne naukowe tajemnice wszechświata" to książka nie tylko dla najmłodszych: satysfakcję z tej lektury mogą mieć także uczniowie starszych klas szkół podstawowych - nie ma znaczenia ogrom ilustracji (Harry Woodgate dba o to, żeby łatwiej było czytelnikom zrozumieć przedstawiane tu treści i obrazuje to, o czym Hiba Noor Khan pisze - i tak bardzo przejrzyście). Ta książka to fascynacja fizyką, szczególnie w jej kosmicznym wymiarze, ale nie tylko - odbiorcy dowiedzą się między innymi tego, czym są atomy i z czego są zbudowane, co robią pod wpływem zmieniającej się temperatury (i jak przeprowadzić w warunkach domowych eksperymenty pokazujące ich właściwości), ale też sporo o kosmosie, czarnych dziurach, wielkości planet (porównanie do warzyw i owoców to całkiem ciekawy pomysł), o galaktykach, ciemnej materii i o czwartym wymiarze. Lekcje fizyki prowadzą czasem do świetnej zabawy - mają sporo wspólnego z pobytem na ślizgawce, a czasem ze słoniem. Odbiorcy dowiedzą się, co potrafi światło, a co dźwięk, czym charakteryzują się gwiazdy i jakie są ich sekrety, a także - na czym polega proces spaghettyzacji. Różne tematy, które do niedawna nie istniały nawet w programach szkolnych (więc i dla dorosłych towarzyszących w lekturze pociechom mogą być zaskoczeniem) pozwalają na oswojenie fizyki jeszcze zanim pojawi się w planie lekcji. "Skąd się bierze spaghetti pies" to książka napisana z poczuciem humoru - nie tylko chodzi w niej o popularyzowanie wiedzy, ale i o zabawę czytelników, tak, żeby nikogo nie zniechęcić do fizyki. Jest tu kolorowo, jest tu ciekawie - i jest tu tak wiele różnych tematów, że każdy na pewno znajdzie coś atrakcyjnego dla siebie. Hiba Noor Khan wie, jak przykuć uwagę. Realizuje rzeczywiście trudne tematy - ale nie daje tego nikomu odczuć, przedstawia je jak znakomitą zabawę, a jednak przemyca sporo ważnych treści. Takie podejście nastraja pozytywnie do fizyki i może sprawić, że dzieci nie będą miały z nią problemu w szkole - poznają jej ciekawsze oblicze, będą mogły samodzielnie przekonać się o tym, jak działa wszechświat. Przyciąganie najmłodszych zagadkami jeszcze niezbadanymi (albo słabo poznanymi) działa bardzo dobrze, otwiera młodych czytelników na odkrycia i badania naukowe.
Nie ma tu linearnej lektury, ciekawostki przemycane są na marginesach, w ramkach, w podpisach, w komiksowych dymkach i w innych komentarzach rozrzuconych na stronach, gra wielkością druku również sprzyja nadawaniu akcentów znaczeniowych. Oczywiście osobny temat stanowi tu zabawa kolorami, także w ramach czcionek - wszystko po to, żeby oddalić skojarzenia z podręcznikami i udowodnić dzieciom, że nauka może być bardzo przyjemna. Ta publikacja została przygotowana z myślą o młodych odbiorcach i zdecydowanie zachwyca - jeśli ktoś ma ochotę zagłębić się w sferę tajemnic kosmosu, to idealna lektura na rozpoczęcie takiej przygody.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz