* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

czwartek, 27 maja 2021

Przygody Misia Paddingtona. Nowa kolekcja bajek

Harperkids, Warszawa 2021.

Testowanie

Jeden z klasycznych bohaterów odkrywany na nowo, miś Paddington, stał się postacią z kreskówki, dzięki czemu bez trudu dotrze do maluchów. W "Przygodach Misia Paddingtona. Nowej kolekcji bajek" pojawiły się cztery historie dla dzieci. Bardzo dynamiczne i pełne humoru - bo bazujące na poznawaniu świata ludzi przez pluszowego niedźwiadka. Paddington ma już swoją ludzką rodzinę, a do tego - nie przekreśla tego, z czego jest znany, czyli przesadnej wręcz grzeczności. Teraz bez przerwy coś go zaskakuje. Najpierw miś uczy się, że każdy jest w rodzinie mile widziany, nawet jeśli nie ma obowiązków domowych. W tej opowieści mały miś za wszelką cenę chce pomóc domownikom - przejmuje ich listy obowiązków i wykonuje kolejne zadania najlepiej jak potrafi (a że nie potrafi wiele - jak na maskotkę przystało - łatwo się domyślić, że doprowadzi do serii katastrof). Liczą się dobre chęci i zapał, domownicy nie chcą robić przykrości komuś, kto jest dla nich tak miły. W drugim opowiadaniu miś dowiaduje się, że istnieją walentynki. Ma sporo znajomych i chciałby każdemu z nich wyznać uczucia. Przygotowuje stos kartek, jednak rozwiewa je wiatr. Trzecia historia wiąże się z Halloween - i, co ciekawe, bohater nie podchodzi entuzjastycznie do takiego święta. Proponuje bardziej ugrzecznioną jego wersję (nie chciałby robić nikomu psikusów) i w zamian za cukierki podsuwa sąsiadom bułeczki z marmoladą. Według misia o wiele lepiej jest rozdawać przysmaki niż robić kawały. Czwarta jest opowieść zimowa: bohater po raz pierwszy widzi śnieg i testuje rozmaite rozrywki z nim związane. Próbuje też odzyskać czapkę przysłaną mu przez ciocię, jednak komuś ta czapka może się bardziej przydać. Wszystkie opowiastki zostały przygotowane na podstawie scenariuszy do różnych odcinków kreskówek.

Widać w tym tomiku nastawienie na humor i na wciągającą akcję. Liczą się przygody a nie opisy. Paddington sprawdza się w działaniu, nawet jeśli popełnia wiele błędów. Chce być pomocny, chce dzielić się dobrą energią, a przede wszystkim zależy mu na byciu z innymi. Paddington ma wielu przyjaciół, wszyscy go lubią i wszyscy chcą z nim spędzać czas. Nikt nie zamierza robić mu przykrości - i to jedna z cech tych drobnych fabuł. Przygody Paddingtona są bardzo szybkie - rezygnuje się tu z opisów, bardziej sprawdzają się dynamiczne dialogi, pełne emocji wykrzyknienia i wydarzenia. Dzieci będą się cieszyć pomysłami - Paddingtona - zwłaszcza tymi, które kończą się chwilowym niepowodzeniem albo wręcz katastrofą. Będzie sporo śmiechu płynącego wprost ze zderzenia ambicji misia i jego czynów.

Te bajki nadają się na czytanki przed snem, nie ma w nich czarnych charakterów ani przykrości, naiwny niedźwiadek nie może zbyt długo przeżywać rozczarowań ani smutków. Maluchy polubią i bohatera, i jego pomysły. Kiedy Paddington dziwi się światu, może zamienić się w przewodnika dla małych odbiorców. To miś, który budzi sympatię dzieci - zarówno jako bohater powieści, jak i kreskówki. Sposób na zaprezentowanie tej postaci zasługuje na uznanie - Paddington nikogo nie zmęczy i w krótkich historyjkach może funkcjonować jako zabawny bohater z dużymi ambicjami. To książka nie tylko do czytania, ale także do oglądania, wiele w niej obrazków, kreskówkowych kadrów, bardzo kolorowych i przedstawiających misia oraz jego przyjaciół. Czasem nawet ilustracje mają aspekt humorystyczny, warto się więc im przyglądać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz