Kropka, Warszawa 2025.
Walentynki dla dzieci
Tematycznie idealnie wpisuje się ta książeczka w święto zakochanych – i pokazuje też najmłodszym odbiorcom, że walentynki to dobra okazja do okazywania uczuć. Nie tylko drugim połówkom, ale w różnych relacjach (członkom rodziny, przyjaciołom albo po prostu znajomym). I tak samo nie zawsze trzeba rysować serduszka albo wyznawać wielką miłość: liczy się troska, pamięć, chęć sprawienia drobnej przyjemności. W zależności od kraju i kultury, miłość można wyznawać na wiele sposobów i o tym właśnie mówi picture book dla dzieci „Miłość wokół nas”. Ta książeczka – pięknie ilustrowana – przenosi odbiorców do różnych punktów świata i pokazuje nie – jak wyglądają walentynki – a jak można sugerować innym, że są dla nas ważni. Przegląd krajów jest krótki (bo też i nie chodzi o to, żeby wyczerpać temat czy żeby zamęczyć maluchy oglądające książkę), a wybrane ciekawostki należą do takich, które zachęcą najmłodszych do zgłębiania wiedzy na temat różnych miejsc. Nie tylko zresztą o walentynki chodzi, czasami o słowo funkcjonujące w danym kręgu kulturowym a wskazujące na rodzaj zachowań wobec bliskich, czasami o tradycję – i zupełnie inne święta niż te najbardziej skomercjalizowane. Jest tu na przykład zestaw działań, które podejmuje się w Afryce, żeby okazać bliskim miłość i szacunek, jest rodzaj powitania, jest narodowy taniec, który pomaga wyrażać uczucia, są zwyczaje z perspektywy naszych odbiorców bardzo dziwne – bo na przykład skąd wziąć ząb kaszalota, kiedy chce się zdobyć żonę? Ale pojawiają się i ciekawostki, które dzieci zaintrygują – dlaczego do wyrażania uczuć przydaje się czekolada, po co zapala się lampiony albo wręcza ozdobne łyżki. Miłość to nawet dziecko noszone w chuście – i o tym wszystkim po lekturze najmłodsi odbiorcy się przekonają. Miłości nie wyraża się niezliczonymi serduszkami, miłość to gest, pamięć, słowo – wszystko, co pozwala pokazać innym ludziom, jak ważni są dla nas. Dzięki temu można po lekturze porozmawiać z dzieckiem i zasugerować mu, jak powinno się zachowywać wobec ważnych dla siebie osób, jak dać im do zrozumienia, że są doceniane i potrzebne. To lekcja empatii, ale też sposób na rozwijanie wyobraźni – bo niekoniecznie przy ogromie serduszkowych motywów dzieci są w stanie samodzielnie wyobrazić sobie alternatywne sposoby mówienia o miłości (i też – wychwycenia, które uczucie to miłość lub przywiązanie).
„Miłość wokół nas. Rodzina i przyjaźń na świecie” to ciekawy edukacyjny picture book, który przypadnie do gustu najmłodszym, ale wzruszy też ich rodziców, czytających przed snem. Jest to książka, która przypomina o szacunku i empatii, o okazywaniu uczuć i o bliskości – zapewnia wyciszenie i ukojenie, a przy okazji jest też prawdziwą lekcją tego, jak zachowywać się wobec najbliższych. To ciekawa lektura, rozbudza zainteresowanie różnymi kulturami i podróżami, pozwala na odkrywanie rzeczy, które nie mieszczą się w standardowym kanonie wiadomości kilkulatków. Warto walentynki wykorzystać do pokazania różnic kulturowych i do omówienia różnic między ludźmi.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz