Nasza Księgarnia, Warszawa 2023.
Śmiech w wyszukiwankach
Angels Navarro powraca - tym razem z drobną książeczką dla najmłodszych fanów skomplikowanych i mniej skomplikowanych wyszukiwanek. "1001 zabawnych zagadek" to publikacja przeznaczona dla wszystkich dzieci, które lubią dobrą zabawę i chcą ćwiczyć spostrzegawczość na ciekawych zadaniach (wprawdzie mniej spostrzegawcza była korekta, która pozostawiła komara w rękawiczkach w podwodnym świecie, ale to drobiazg, który zabawy nie zepsuje). Każda rozkładówka to plątanina drobnych rysunków - naprawdę maleńkie szczegóły sprawiają, że jeśli dorośli będą chcieli pomóc swoim pociechom, sami też będą mieli problemy z odkrywaniem części rozwiązań. Można wprawdzie skorzystać z klucza, ale nie jest to najlepsze wyjście: raczej trzeba dojść do wyników samodzielnie, satysfakcja będzie większa.
Każda rozkładówka to zatem wielkoformatowy obrazek (czasem labirynt, czasem zestaw powtarzających się w różnych konfiguracjach elementów). Jest tu chaotycznie, kolorowo i dziwnie, a do tego często i śmiesznie - odkrywanie przeróżnych niespodzianek, jakie Navarro zostawia swoim odbiorcom, należy do jednej z przyjemności korzystania z tomiku. Każda rozkładówka ma przypisany do siebie zestaw zadań (a z zakończeniem książki nie kończy się wcale szansa na zabawę, bo pracować można dalej, z kolejnymi wyzwaniami). Dzieci będą się tu uczyć czegoś o zbiorach, grupować wskazywane przedmioty i elementy, porównywać, sprawdzać, ile czego są w stanie wskazać. Czasami zostaną poproszone o policzenie przedmiotów albo o wyszukanie konkretnej ich liczby. I chociaż wydaje się to dość naiwne, a na pewno proste - wcale takie nie jest. Angels Navarro lubuje się bowiem w plątaninach bardzo mylących zmysły, wprowadza rozwiązania nieoczywiste i nader chętnie korzysta ze sztuczek, które pomagają w maskowaniu przedmiotów lub bohaterów. Nie tworzy przy tym tekstowej narracji - nie będzie tutaj wskazówek budujących cały świat przedstawiony. To mogą sobie dzieci uzupełniać samodzielnie, jeśli odczują taką potrzebę: opowiadanie, co pojawia się na rysunkach, należy do dość trudnych wyzwań, można zatem i w ten sposób poćwiczyć umiejętności malucha. Navarro odrzuca komentarze, które wyjaśniłyby odbiorcom, z czym mają do czynienia - skupia się na samych zadaniach i na brzmieniu kolejnych poleceń. Krótkich, rzeczowych i nieprzysłaniających celu. Tak, żeby jak najszybciej można było przystąpić do pracy i bawić się w wyszukiwanie i wskazywanie konkretnych szczegółów na każdym rysunku. Na pewno nie jest to tomik do szybkiej zabawy - trzeba będzie poświęcić sporo czasu, żeby w ogóle dać sobie radę z kolejnymi rozkładówkami. Nie da się też "nauczyć" obrazków, żeby bez wahania odkrywać odpowiedzi na pytania - dlatego też dzieci będą mogły z książki korzystać dość długo bez znużenia.
"1001 zabawnych zagadek" to tomik, który stawia na humor. Na obrazkach dzieje się bardzo dużo, a do tego - można ucieszyć się choćby z zabawnych min bohaterów i z ich zachowań. Kolory sprawiają, że przyjemnie się ogląda tę publikację, nie tylko po to, żeby wyłuskać odpowiedzi na pytania. Navarro udowadnia, że wyszukiwanki dla najmłodszych mogą być źródłem radości dla wszystkich odbiorców.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz