Znak, Kraków 2022.
Ciało kobiety
Coraz częściej wydawnictwa zwracają uwagę na to, że trzeba edukować dorosłe kobiety w kwestii ich cielesności i seksualności, a ten trend raczej będzie się nasilać. Nie dziwi zatem, że na rynku pojawiają się kolejne poradniki związane z tematem kobiecości - i z różnymi aspektami zdrowia przedstawicielek płci pięknej. Ewelina Tyszko-Bury i Kamila Raczyńska-Chomyn proponują przegląd co ważniejszych kwestii zwykle pomijanych w powszechnym dyskursie - przeprowadzają rozmowy ze specjalistami i przekonują czytelniczki, jak dbać o zdrowie. Chociaż wybierają całkiem przystępną i ciekawą formę, nie mogą wyczerpująco omówić zagadnień (ani potraktować tematu kobiecego zdrowia całościowo). Decydują się na wyraziste zagadnienia. I tak rozpoczynają od bolesnych miesiączek (pytają lekarzy, czy powinno się co miesiąc zwijać z bólu i cierpieć z powodu złego samopoczucia lub nadmiernego krwawienia), co staje się punktem wyjścia do informowania o endometriozie. Motywy, które trafią do największego grona odbiorczyń - między innymi kwestia orgazmów, ćwiczenia dna miednicy i ginekologii zamknięte są w pierwszej części tomu, później autorki zajmują się różnymi aspektami chęci i niechęci posiadania potomstwa. Opowiadają o płodności i o in vitro (przypominając, że dzieci, które narodzą się dzięki tej metodzie, wcale nie różnią się od maluchów poczętych podczas stosunku seksualnego), pochylają się nad poronieniem i nad samą ciążą oraz połogiem. Ale pojawi się też rozdział poświęcony aborcji - także ważny dla czytelniczek. W finale tomu widnieją dwa wielkie tematy - menopauza i schorzenia onkologiczne.
Autorki przede wszystkim chcą nauczyć kobiety szacunku do własnego ciała. Wiele razy przywołują ilustrację, która przedstawia kobiece narządy płciowe: chcą, żeby czytelniczki oswoiły się z tym obrazkiem i zrozumiały, jak są zbudowane (praktyka autorek wskazuje, że szczegóły anatomiczne nie dla wszystkich pań są oczywiste). Podkreślają, że każdy wybór, z którym kobieta czuje się dobrze, jest właściwy. Jeśli odbiorczynie zechcą eksplorować własne ciało, mogą to zrobić pod przewodnictwem autorek, jeśli nie są gotowe na dotykanie swoich miejsc intymnych - to również w porządku, o czym Ewelina Tyszko-Bury i Kamila Raczyńska-Chomyn przypominają cierpliwie.
Rozdziały to przeważnie dość krótkie komentarze inspirowane spotkaniami z pacjentkami - te komentarze stanowią wprowadzenie do rozmów z ekspertami. To w rozmowach przewijają się ważne informacje i silne emocje. To w rozmowach znajdą czytelniczki zrozumienie dla swoich problemów oraz wskazówki co do dalszego postępowania. Dowiedzą się, że nie są same ze swoimi kłopotami - i że zawsze mogą znaleźć wsparcie, niezależnie od decyzji, jakie podejmują. Trochę szkoda, że książkę zdominował temat macierzyństwa: niekoniecznie musi on definiować kobiety dzisiaj. "Ona" to publikacja, która ma przełamywać tabu społeczne, przynosić dawkę wiedzy dla odbiorczyń - liczy się tu możliwość przedstawiania kobietom podpowiedzi związanych z ich ciałem i seksualnością, to dobry wstęp do samopoznania i do szukania zdrowia. Warto podkreślić, że oprócz troski o ciało pojawia się tu także troska o psychikę kobiet - autorki są w stanie zdobyć się na empatię i podkreślają szczególnie emocjonalne tematy, by przyciągnąć odbiorczynie do wartościowej lektury.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz