środa, 2 marca 2022

Ewelina Tyszko-Bury, Kamila Raczyńska-Chomyn: Ona. Zdowie, seksualność, ćwiczenia mięśni dna miednicy

Znak, Kraków 2022.

Ciało kobiety

Coraz częściej wydawnictwa zwracają uwagę na to, że trzeba edukować dorosłe kobiety w kwestii ich cielesności i seksualności, a ten trend raczej będzie się nasilać. Nie dziwi zatem, że na rynku pojawiają się kolejne poradniki związane z tematem kobiecości - i z różnymi aspektami zdrowia przedstawicielek płci pięknej. Ewelina Tyszko-Bury i Kamila Raczyńska-Chomyn proponują przegląd co ważniejszych kwestii zwykle pomijanych w powszechnym dyskursie - przeprowadzają rozmowy ze specjalistami i przekonują czytelniczki, jak dbać o zdrowie. Chociaż wybierają całkiem przystępną i ciekawą formę, nie mogą wyczerpująco omówić zagadnień (ani potraktować tematu kobiecego zdrowia całościowo). Decydują się na wyraziste zagadnienia. I tak rozpoczynają od bolesnych miesiączek (pytają lekarzy, czy powinno się co miesiąc zwijać z bólu i cierpieć z powodu złego samopoczucia lub nadmiernego krwawienia), co staje się punktem wyjścia do informowania o endometriozie. Motywy, które trafią do największego grona odbiorczyń - między innymi kwestia orgazmów, ćwiczenia dna miednicy i ginekologii zamknięte są w pierwszej części tomu, później autorki zajmują się różnymi aspektami chęci i niechęci posiadania potomstwa. Opowiadają o płodności i o in vitro (przypominając, że dzieci, które narodzą się dzięki tej metodzie, wcale nie różnią się od maluchów poczętych podczas stosunku seksualnego), pochylają się nad poronieniem i nad samą ciążą oraz połogiem. Ale pojawi się też rozdział poświęcony aborcji - także ważny dla czytelniczek. W finale tomu widnieją dwa wielkie tematy - menopauza i schorzenia onkologiczne.

Autorki przede wszystkim chcą nauczyć kobiety szacunku do własnego ciała. Wiele razy przywołują ilustrację, która przedstawia kobiece narządy płciowe: chcą, żeby czytelniczki oswoiły się z tym obrazkiem i zrozumiały, jak są zbudowane (praktyka autorek wskazuje, że szczegóły anatomiczne nie dla wszystkich pań są oczywiste). Podkreślają, że każdy wybór, z którym kobieta czuje się dobrze, jest właściwy. Jeśli odbiorczynie zechcą eksplorować własne ciało, mogą to zrobić pod przewodnictwem autorek, jeśli nie są gotowe na dotykanie swoich miejsc intymnych - to również w porządku, o czym Ewelina Tyszko-Bury i Kamila Raczyńska-Chomyn przypominają cierpliwie.

Rozdziały to przeważnie dość krótkie komentarze inspirowane spotkaniami z pacjentkami - te komentarze stanowią wprowadzenie do rozmów z ekspertami. To w rozmowach przewijają się ważne informacje i silne emocje. To w rozmowach znajdą czytelniczki zrozumienie dla swoich problemów oraz wskazówki co do dalszego postępowania. Dowiedzą się, że nie są same ze swoimi kłopotami - i że zawsze mogą znaleźć wsparcie, niezależnie od decyzji, jakie podejmują. Trochę szkoda, że książkę zdominował temat macierzyństwa: niekoniecznie musi on definiować kobiety dzisiaj. "Ona" to publikacja, która ma przełamywać tabu społeczne, przynosić dawkę wiedzy dla odbiorczyń - liczy się tu możliwość przedstawiania kobietom podpowiedzi związanych z ich ciałem i seksualnością, to dobry wstęp do samopoznania i do szukania zdrowia. Warto podkreślić, że oprócz troski o ciało pojawia się tu także troska o psychikę kobiet - autorki są w stanie zdobyć się na empatię i podkreślają szczególnie emocjonalne tematy, by przyciągnąć odbiorczynie do wartościowej lektury.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz