Marginesy, Warszawa 2022.
Dla zabieganych
Kaja Nordengen wpisuje się w nurt kioskowych poradników, w których każdy bez większego wysiłku znajdzie dla siebie proste wskazówki prowadzące do tego, by zmienić coś w swoim życiu. „Mózg jak brzytwa” to obietnica „podkręcenia” własnych możliwości umysłowych – precyzyjny plan rozpisany na cały rok (z wyłączeniem weekendów, wtedy to odbiorcy mają się zająć odpoczynkiem, spotkaniami ze znajomymi i innymi rozrywkami. Nie oznacza to jednak, że proponuje wyzwania ponad siły i zajmujące wyjątkowo dużo czasu. Jeśli ktoś będzie korzystał z tego tomu zgodnie z założeniami autorki, codziennie spędzi kilka minut na kolejnych zadaniach. Niby oznacza to ułatwienia w dążeniu do systematyczności – czy jednak faktycznie wpłynie na poprawienie kondycji mózgu – można się zastanawiać. Na pewno nie zaszkodzi, więc jeśli odbiorcy będą mieli tyle cierpliwości, żeby podążać za Kają Nordengen, samodzielnie się o tym przekonają.
Autorka stawia na łamigłówki i ćwiczenia dla pamięci, zadania z testów na inteligencję lub podchwytliwe i wielokrotnie już powielane zwłaszcza w poradnikach psychologicznych „sztuczki” pozwalające oszukać mózg (dzisiaj już raczej nikt się nie nabierze na ocenianie, który odcinek jest dłuższy, albo który kwadrat jest ciemniejszy – każdy zna rozwiązania, ale i takie zadania tu trafiły). Kaja Nordengen wybiera temat na każdy tydzień w roku – przy czym zależy to wyłącznie od jej kreatywności, nie ma żadnego nadrzędnego uporządkowania. Znajdzie się tu tydzień „wycieczek” (zmiana znanych tras lub poruszanie się bez GPS-a po najbliższej okolicy), tydzień zagadek logicznych, tydzień „ciągów liczb”, spotkań ze znajomymi, tydzień nowych słów, zestaw wiadomości z geografii. Będzie trochę matematyki, trochę mnemotechniki i trochę ćwiczeń fizycznych. Pojawi się i coś dla łasuchów. Część rodzajów zadań powróci po pewnym czasie, tak, żeby wykorzystać potencjał wybranych zachowań. Odbiorcy zachęcani do poznawania słów w obcych językach czy nastawiani na rozwiązywanie zagadek i łamigłówek mogą polubić takie formy rozrywki. Chodzi jednak także o to, żeby nikogo nie odstraszyć stopniem trudności wyzwania: czasami trzeba po prostu posłuchać muzyki albo obsługiwać myszkę komputerową nie tą ręką co zwykle – to proste czynności, które nie wymagają większego wysiłku ani wielkich nakładów pracy, w sam raz dla zabieganych dążących do samorozwoju, ale stroniących od wielkich wyrzeczeń i działań na dużą skalę. Jeśli ktoś faktycznie chciałby poświęcać sporo czasu na rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, poczuje niedosyt – jednak Kaja Nordengen doskonale wie, że najczęściej po tego typu poradniki sięgają odbiorcy masowi, o niezbyt wysokich wymaganiach. To dla nich pisze książkę, która jest jak zeszyt ćwiczeń gromadzący najciekawsze porady i spostrzeżenia dotyczące pracy mózgu. Jeśli ktoś mimo starań nie da rady rozwiązać konkretnego zadania, może skorzystać z klucza odpowiedzi znajdującego się na końcu tej niewielkiej objętościowo publikacji. „Mózg jak brzytwa” to oferta dla szerokiego grona odbiorców.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz