Buchmann, Warszawa 2022.
Tęcza
Po takiej lekturze nie będzie można się już wykpiwać niedostatkami leksykalnymi w kwestii nazywania kolorów. Kassia St Clair w tomie "Sekrety kolorów" pozwala bowiem uzupełnić wiedzę w tej dziedzinie i przeprowadza odbiorców przez kulturoznawcze dokonania oraz zdobycze z zakresu historii sztuki. Proponuje cykl esejów poświęconych różnym kolorom, ich roli w przeszłości, w pracy wybranych artystów, znaczeniu dla środowiska i obecności w modzie czy w zwyczajnym życiu człowieka. "Sekrety kolorów" to książka dla zainteresowanych - lektura wyjątkowa i wciągająca, chociaż mogłoby się wydawać, że zbędne wiadomości nie będą cieszyć się wielkim powodzeniem. Tymczasem Kassia St Clair potrafi tak poprowadzić opowieść, żeby zaangażować każdego odbiorcę - i wnieść w jego życie odrobinę barw.
Potrzebne dane autorka zamieszcza w rozbudowanym wprowadzeniu, to tu pokaże, dlaczego w ogóle można zainteresować się tematem kolorów - i jak się je odkrywa. Przeprowadza czytelników przez ciekawostki z dawnych źródeł: przy okazji rejestruje, jak nazwami kolorów posługiwano się dawniej - pokazuje, jak bardzo zubożał język, skoro dzisiaj już spora część określeń nic zwykłym ludziom nie powie. Dlatego też przyda się ten tom, do uzupełnienia wiedzy i do przywrócenia kolorom odcieni. Autorka dokonuje selekcji barw, wybiera albo najpopularniejsze, albo najciekawsze (także pod kątem historycznym), albo najdziwniejsze. Rozdziały konstruuje jak paletę: wprowadza określony kolor i w części tomu przygląda się różnym jego odcieniom. Obok takich, które znają zwłaszcza zajmujący się sztuką, pojawiają się nazwy dziwne i intrygujące - znajdzie się zatem fuksja, sepia czy magenta, ale obok nich także róż szokujący, gumiguta, alizaryna i urzet - wprawdzie nadrzędny temat konkretnej partii książki może odrobinę nakierować na właściwe skojarzenia, jednak bez opowieści rozszyfrować właściwie odcienia by się nie udało. Kassia St Clair do każdego koloru tworzy treściwy esej, tekst, dzięki któremu można będzie dowiedzieć się czegoś o pochodzeniu barwnika, o zmianach w wytwarzaniu, o znaczeniu w twórczości poszczególnych artystów, a nawet o wartości psychologicznej - jeśli pojawia się kolor w jakiejkolwiek dziedzinie życia człowieka, z pewnością autorka wpadnie na jego trop i wprowadzi odpowiednie wyjaśnienia. Dzięki temu "Sekrety kolorów" jawią się jako ambitna lektura dla wszystkich, zwłaszcza poszukujących ciekawostek dotyczących sztuki. Ale nie tylko. Czyta się te teksty znakomicie, bo autorka wie, jak budować opowieść - odnosi się jednocześnie do "elitarnej" dzisiaj wiedzy i do zwyczajności. Edukuje odbiorców w zakresie kolorów - ale funduje im też podróż w przeszłość, pomaga w odczytywaniu klasycznych tekstów i oddziałuje na zmysły. Jest to książka, którą można sobie dawkować, czytać po fragmencie i wracać do wybranych miejsc - ale równie dobrze sprawdza się, gdy czytać ją od deski do deski. Pomysł na całość nie sprawia, że poszczególne eseje męczą: każdy to osobna całostka, każdy może czymś zaskoczyć i zadziwić czytelników. Imponuje Kassia St Clair zgromadzonymi materiałami, ale też opracowaniem ich.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz