Harperkids, Warszawa 2022.
Mikroświat
Małe kartonowe książeczki w Akademii Mądrego Dziecka uruchamiają różne zmysły. Tu zachęca się dzieci nie tylko do oglądania obrazków (komputerowych grafik - najczęściej), ale i do działań. Maluchy mogą uczestniczyć w tworzeniu historyjek, przesuwać kolejne elementy stron i dzięki temu znajdować nowe wiadomości. Jest to pomysł, który przyciąga do lektury, bo zapewnia zabawę. Pojawia się w cyklu kolejny zestaw tomików, pod szyldem Pokochaj naturę: przedstawia się tutaj owady i pajęczaki, ciekawostki o stworzeniach z łąk i pól. To sposób na zaintrygowanie najmłodszych naturą i szansa na wychowanie pokolenia dbającego o przyrodę. W publikacjach "Pająk" i "Biedronka".
Książeczki pozwalają na dobrą zabawę dzieciom, które zafascynowane są owadami (i innymi żyjątkami) i tymi, które się ich boją lub brzydzą: komiksowe obrazki zapewniają sympatię dla bohaterów. Uśmiechnięte minki postaci zapraszają do oglądania kolejnych stron i sprawdzania, co też wymyślą bohaterowie. A oni funkcjonują we własnym otoczeniu i nie zwracają uwagi na świat ludzi. To najlepsza okazja, żeby dowiedzieć się tego, co w trawie piszczy. Na każdej rozkładówce znajduje się drobna rymowanka (najsłabszy punkt tomiku, ze względu na naiwne rymy, można było spokojnie zamienić to na proste zdania bez współbrzmień - efekt byłby znacznie lepszy, a już na pewno nie infantylny). Na szczęście rymowanka nie jest jedynym, co twórcy podserii mają do zaoferowania dzieciom. Na poszczególnych akapitach pojawiają się ciekawostki dotyczące zachowań bohaterów - pająków lub biedronek. Żeby informacje łatwiej zapadały w pamięć dzieciom (bo w końcu w Akademii Mądrego Dziecka liczą się również aspekty edukacyjne), wiadomości funkcjonują jako podpisy pod zabawnymi ilustracjami. I wreszcie clou: elementy przesuwane. Trzeba poruszać fragmentami rozkładówek, przesuwać je w różne strony - dzięki temu odsłaniają się nowe wiadomości i wcześniej ukryte przed wzrokiem zainteresowanych maluchów dane oraz obrazki. Zmiany wpływają nie tylko na tekst: przyczyniają się również do modyfikacji obrazków, dzieci uzyskują zatem inną ilustrację. Bohaterowie najpierw opowiadają o sobie (narracia pierwszoosobowa też ma znaczenie w budowaniu porozumienia z odbiorcami), później dzieci dostają zestaw informacji o tym, co zrobić, żeby chronić przyrodę i dbać o stworzenia, które właśnie poznały. To świetny pomysł - umożliwia bowiem budzenie wrażliwości na przyrodę.
Przesuwane elementy książeczek dają szansę na odkrycia - wprowadzony jest motyw zaskoczenia, coś, co dzieci bardzo lubią. Przy takich publikacjach nie sposób się nudzić: zawsze znajdzie się magnes dla najmłodszych. Tomiki są niewielkie, zgrabne i bardzo kolorowe, co ucieszy kilkulatki - ale zapewniają również rozwój i naukę, co przypadnie do gustu ich rodzicom. Takie połączenie zostało już wielokrotnie przetestowane i jest wartościowym rozwiązaniem. Na tych książeczkach można ćwiczyć sprawność manualną - wprawdzie istnieje obawa, że część maluchów zechce na własną rękę sprawdzić, jak to zostało zrobione i dlaczego fragmenty strony poruszają się, a nie odpadają - ale to już efekt ciekawości świata. To propozycja bardzo atrakcyjna dla najmłodszych.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz