Buchmann, Warszawa 2021.
Na zielono
Jest to bez wątpienia książka stworzona z pasji i kierowana do absolutnie początkujących, tych, którzy chcą zacząć zazieleniać swoje mieszkanie, ale nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Panuje moda na rośliny – i każdy, kto będzie szukał podpowiedzi, żeby móc od czegoś zacząć, na tym tomie skorzysta. Autorki – Weronika Muszkieta i Ola Sieńko przekonują, że nie ma czegoś takiego jak „ręka do roślin”, każdy może hodować w domu piękne doniczkowe skarby – wystarczy tylko odrobinę wiadomości. I tę odrobinę w albumowej publikacji przekazują. „Projekt Rośliny” to książka wydana na kredowym papierze, bardzo pasująca do wszelkich łowców mód i trendów: doskonale sprawdzi się nie tylko jako poradnik w pierwszej fazie dbania o rośliny, ale także jako element dekoracyjny. Tom na rynek powraca, co tylko pokazuje zainteresowanie tematem – i potrzeby odbiorców.
Autorki nie skupiają się na detalach. Jeśli ktoś będzie potrzebował konkretów dotyczących poszczególnych elementów opieki nad roślinami, z pewnością poszuka informacji w innych źródłach. Ta publikacja kierowana jest do absolutnych laików, tych, którzy nie decydują się na posiadanie roślin ze strachu, że nie podołają – Muszkieta i Sieńko pomagają się im zorientować w temacie. Nakreślają dość ogólnie kwestię podłoża, różnych materiałów, z których wykonane są donice, opowiadają o miejscach nasłonecznionych i zacienionych, o podlewaniu i o chorobach. Doradzają też, co zrobić, gdy w domu są zwierzęta i małe dzieci – uznają, że nie jest to powód do rezygnowania z roślin doniczkowych, ale zwracają uwagę na to, jak uniknąć rozmaitych kłopotów.
W kolejnej części książki podpowiadają gatunki, które można uprawiać w różnych warunkach. Przypominają, które z popularnych roślin lubią cień, które sprawdzą się w ostrym słońcu, które muszą znaleźć się w doniczce wiszącej, a które powinny stać nieco dalej od okna. Przy każdym z omawianych gatunków znajduje się artystyczne zdjęcie (tak, żeby odbiorcy wiedzieli, o jakiej roślinie mowa, zwłaszcza jeśli kierują się obrazkami z magazynów wnętrzarskich albo inspirują stanem posiadania znajomych), krótki komentarz ogólny oraz podzielone na części wyjaśnienie dotyczące najlepszego dla danej rośliny miejsca, dbania o kwiat i zapewniania mu jak najlepszych warunków do rozwoju, kwestii podlewania oraz ziemi. W dalszej części tomu pojawiają się wywiady z ludźmi, którzy zajmują się roślinami, z pasjonatami roślin doniczkowych i z tymi, którzy mogą coś doradzić początkującym. Znalazło się tu też miejsce na dodatkowe wyjaśnienia pozwalające na wybranie odpowiednich roślin do różnych pomieszczeń.
„Projekt Rośliny” to książka, która pomaga w rozwoju zainteresowań. Przynosi podpowiedzi dotyczące roślin doniczkowych – i uświadamia czytelnikom, że każdy może zacząć przygodę z kwiatkami. U części odbiorców to rozwinie się w pasję – wtedy trzeba będzie poszukać znacznie bardziej rozbudowanych propozycji, ale to też nie problem. Dla nieprzekonanych co do roślin w domu – to propozycja idealna.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz