Harperkids, Warszawa 2021.
Układanka
Ta gra zwraca uwagę odbiorców przede wszystkim pomysłem na oryginalną całość. W "Pudełku pełnym zabawy" dzieci dostaną propozycję na miłe spędzanie czasu - i twórcze podejście do bajek. Zachwyceni będą zwłaszcza mali chłopcy, bo temat tego pudełka to pojazdy. Można tu stworzyć samolot albo wóz strażacki, wielki statek czy koparkę - i to już pierwszy czynnik gwarantujący popularność gry. Drugim czynnikiem jest dobór kolorów samo wykonanie zabawy. Puzzle w tym pudełku wyglądają inaczej niż standardowe kojarzone przez maluchy układanki. W zestawie znajduje się tło - charakterystyczna ramka z odpowiednio ukształtowanymi krawędziami. W nią będzie się wkładało "patyczki" z obrazkami: to pozwoli utrzymać układankę w ryzach, będzie też znacznie łatwiej uzupełniać obrazki. Ilustracja się nie rozpadnie, przynajmniej na czas czytania bajki - lub prezentacji wykonanego dzieła na przykład rodzicom. Ramka pokazuje też, czy wszystkie elementy układanki trafiły na swoje miejsce. Podpowiedzi co do kształtów pojazdów pojawiają się na dnie pudełka: to ważne, bo bez wskazówki trudniej będzie dzieciom odtworzyć wymagane ilustracje, nie ma tu przecież ułatwiających pracę wycięć, chociaż podpowiedzią będą zastosowane kolory (a czasami też wzory).
Gra licencyjna (nie pokazuje nadziei na pomysłowość rodzimych autorów) składa się z zestawu tekturowych "patyczków" dwustronnie zadrukowanych - te puzzle są duże, mają zaokrąglone rogi, żeby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy podczas układania. Dziwi ostrzeżenie, że są nieodpowiednie dla dzieci poniżej trzech lat - w Akademii Mądrego Dziecka pojawiały się już gry dla młodszych dzieci, z mniejszymi elementami - wszystko zależy od możliwości dziecka i od opinii rodziców, warto sprawdzić, czy pociecha poradzi sobie z zadaniem, ale to coś w sam raz dla najmłodszych. Przy układaniu obrazków łatwo wybrać odpowiednie puzzle dzięki kolorom - są charakterystyczne i przyciągają wzrok.
Do zestawu została dołączona "książeczka": kilka zadrukowanych kartek z czterowersami napisanymi przez Zbigniewa Dmitrocę. I, jak zwykle, ten autor idzie na łatwiznę w tworzeniu dla dzieci (rymowanie pilotem-samolotem i chmury-góry to już coś, co nie powinno trafiać do literatury dziecięcej, mimo wszystko warto by się odrobinę wysilić i poszukać czegoś ciekawszego niż rymowanka. Każdy czterowiersz ilustruje konkretny rysunek - ten utworzony z puzzli. Dzieci będą zatem cieszyć się ze stworzenia obrazka do "bajki" - jednak na pewno większą radość mogą mieć z samej układanki niż z tekstów nie najlepszej jakości. W książeczce warto jeszcze zwrócić uwagę na lekcję kształtów. Na końcu tomiku pojawiają się zestawienia pojazdów z puzzli oraz charakterystycznych figur geometrycznych - można przez to się nauczyć nazw podstawowych kształtów.
"Pudełko pełne zabawy" jest propozycją dla wszystkich poszukujących ciekawej rozrywki. To publikacja dla dzieci, które szybko się nudzą, dla tych, które potrzebują stale nowych wyzwań oraz zachęty do czytania - zabawka przybliży ich do książek i do kreatywności. To bardzo dobry pomysł na zajęcie maluchów.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz