Nasza Księgarnia, Warszawa 2021.
Sześć tomów zagadek
Kolejna monumentalna zbiorcza pozycja w Naszej Księgarni to zestaw zagadek detektywistycznych, które stworzył dla najmłodszych Grzegorz Kasdepke, najpierw na fali zainteresowania rynku kryminałami dla najmłodszych, a później już - jako konsekwencję wymyślenia ciekawego bohatera i formy, która się przyjęła. Nawet gdyby Grzegorz Kasdepke miał dość tej postaci, musiałby sprostać oczekiwaniom dzieci, które czekają na przygody detektywa Pozytywki i ćwiczą na tych tomikach logiczne myślenie. "Jeszcze większa księga detektywa Pozytywki" to powrót do lubianego bohatera - możliwość skompletowania brakujących opowieści albo uzupełnienia biblioteczki o poważnie wyglądającą - także ze względu na gabaryty - pozycję.
Ten bohater rozwiązuje sprawy dość proste, jego klientami przeważnie są najmłodsi mieszkańcy kamienicy, w której mieści się biuro detektywistyczne Pozytywki, jednak nie stanowi to w ogóle problemu. Detektyw cieszy się, że może się wykazać, a czasami też utrzeć nosa nieuczciwemu rywalowi, Martwiakowi, do tego - ma całkiem sporo pracy i może jeszcze wychowywać sobie następców. Wszystko to bardzo się liczy, bo dynamizuje kolejne tomiki. Dzieci chcą śledzić te opowieści, bo zawsze na końcu czeka na nie zagadka do rozwiązania. A właściwie - wyjaśnienie. Mali odbiorcy muszą bowiem przejmować zadanie Pozytywki. Detektyw udziela odpowiedzi bohaterom, którzy potrzebują jednoznacznej oceny. Czytelnicy mają znaleźć uzasadnienie dla tej odpowiedzi, powiedzieć, dlaczego detektyw nie ma wątpliwości co do rozwiązania zagadki. W ten sposób ćwiczą spostrzegawczość i logiczne myślenie - bo przekonują się, gdzie szukać wskazówek. Zamiast zgadywać, kto ze wskazanych bohaterów popełnił drobne przestępstwo (jak w najsłynniejszej i napędzającej rynek serii Biuro detektywistyczne Lassego i Mai), zamiast bawić się w śledczych z kryminału, mogą sprawdzać swoją wiedzę z codziennego życia i przenosić własne doświadczenia na rzeczywistość bajkowych postaci. Detektyw Pozytywka wprost zachęca do tego, żeby obserwować otoczenie i sprawdzać przydatność komentarzy. Kto ma problem z podążaniem za tokiem myślenia tego bohatera, będzie mógł skorzystać z podpowiedzi zamieszczonych na końcu książki. Skumulowanie historii o detektywie to wspaniały prezent dla dzieci, które lubią angażować się w lekturę i prowadzić dialog z bohaterem. Tu zyskują szansę wykazania się i wręcz pracy nad fabułą.
Piotr Rychel ilustruje przygody detektywa Pozytywki i robi to z wielkim wyczuciem komizmu, od którego Kasdepke przecież nie stroni. Stawia w ilustracjach na karykatury postaci, obrazki są kolorowe, komiksowe i dynamiczne, wciągają i zapraszają do czytania. Najmłodszym spodoba się zwłaszcza bogaty repertuar min bohaterów - tu dzieje się bardzo dużo, a Rychel zmienia też kąty spojrzenia na bajkowe plany. Przekonuje, że warto zagłębić się w lekturę, żeby poznać losy postaci lub sprawdzić, dlaczego targają nimi tak silne emocje. Detektyw Pozytywka to bohater, do którego nie trzeba już dzisiaj nikogo przekonywać. Sam z siebie robi ogromne wrażenie na odbiorcach, nie jest pouczający w nachalny sposób. Chociaż przydaje się w procesie edukacji, nie zamęcza nadmiernym moralizowaniem. W zasadzie najsłabiej wypada tu opowiadanie dodane na cześć wydawnictwa, ale tak to z panegirykami bywa.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz