* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

poniedziałek, 7 października 2019

Jeff Benedict, Armen Keteyian

Bukowy Las, Wrocław 2019.

Kontrowersje

Tiger Woods był niechlubnym bohaterem jednego z większych skandali obyczajowych wśród sportowców i zwrócił na siebie uwagę nawet tych, którzy nigdy sportem się nie interesowali. Jeff Benedict i Armen Keteyian jednak są w stanie uświadomić czytelnikom, że niezależnie od seksoholizmu i trudnego charakteru golfisty wszech czasów, Tiger Woods powinien być zapamiętany ze względu na kulturowy i społeczny przełom. Swoimi osiągnięciami otworzył drogę do profesjonalnego golfa czarnoskórym zawodnikom, udowodnił, że w sporcie nie ma miejsca na podziały rasowe. Do tego sprawił, że uprawianą przez niego dyscypliną zainteresowali się masowi odbiorcy. Droga Tigera Woodsa do wielkich sukcesów była długa, ale też bardzo ciekawa i czytelnicy trafiający na tę biografię nie będą zawiedzeni. Autorzy przyglądają się kompletnej historii Woodsa – od momentu, kiedy jako malutkie dziecko obserwował ćwiczącego uderzenia ojca i naśladował jego gesty, przez pierwsze osiągnięcia, grę amatorską i treningi u najlepszych, aż po zawodowstwo. Tiger Woods w młodości pozostaje pod silnym wpływem ojca, to na nim polega, czy chodzi o wybór trenera, czy – programów telewizyjnych, w których udziela wywiadów. Kiedy wpływ ojca nieco słabnie, pojawia się motyw reklam i kontraktów na wielomilionowe kwoty. Autorzy nie pomijają żadnych turniejów, ważnych spotkań, inspiracji sportowych czy autorytetów. Golf, który na początku jest zabawą, błyskawicznie staje się sposobem na życie – przestaje też automatycznie być traktowany jako rozrywka. Tiger Woods z każdym kolejnym sukcesem zmienia się na gorsze. Nigdy specjalnie wylewny, teraz zamyka się w sobie i przestaje choćby udawać uprzejmość. We wspomnieniach ludzi, którzy z nim się zetknęli, powraca bardzo często zarzut braku przestrzegania społecznych reguł. Sam Tiger nie przejmuje się niczym: skoro wygrywa, wolno mu wiele – na pewno więcej niż zwykłym śmiertelnikom. Opowieść o golfie jest bardzo szczegółowa i to bez względu na zakres zagadnień. Autorzy mogą raz zajmować się tematem promowania tego sportu, strukturami, ale też poszczególnymi genialnymi uderzeniami, raz meczami. Przyda się czasami słowniczek zamieszczony na końcu książki, jeśli ktoś do tej pory nie był obeznany z terminami z gry. Być może po lekturze tego tomu niektórzy czytelnicy zechcą przekonać się, co takiego jest w rozgrywkach golfa i obejrzeć przynajmniej kilka spotkań – na pewno spróbują odnaleźć nagrania z Woodsem.

W precyzyjnie skonstruowanej społeczno-sportowej opowieści nie zabraknie miejsca i na prywatność sportowca: czytelnicy poznają jego pierwszą dziewczynę, jego żonę i wybrane kochanki. Ten aspekt, chociaż dopełnia obraz Woodsa i dla czytelników będzie niewątpliwie zachętą do czytania książki, nie wybrzmiewa plotkarsko. Wprowadza dodatkową dynamikę tomu, opowieść trafi dzięki temu do szerszego grona czytelników. Pojawią się w książce nawet elementy sensacji czy grozy – tam, gdzie Tiger wpada w coraz większe tarapaty i staje się też niechlubnym bohaterem dramatycznych wydarzeń (niektóre zresztą sam może prowokować przez sposób bycia). Nieumiejętność prowadzenia rozmów z ludźmi czy rozumienia ich uczuć prowadzi do kompletnie niepotrzebnych problemów. Nie są to typowe kaprysy gwiazd ani efekt nieprzystosowania społecznego, raczej indywidualne warunki psychiczne – dzięki temu jednak autorzy zyskują dodatkowe tematy do omawiania w książce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz