Świat Książki, Warszawa 2012.
Żona rozbójnika
Na początku w przygodach Rumcajsa Hanka byłą przede wszystkim ozdobą, wsparciem dla rozbójnika, źródłem piękna i motywacji, a jednocześnie dowodem na słuszność i sensowność patriarchatu. Na przemian prała i gotowała (ewentualnie sprzątała w jaskini), by Rumcajs nie musiał martwić się o przyziemne sprawy i mógł się zająć uczciwym rozbójnictwem oraz podjazdową walką z księciem panem. Nawet kiedy Hanka próbowała wtrącić się w sprawy ukochanego męża, była grzecznie proszona o jedyny skuteczny rodzaj wsparcia: przyglądanie się z podziwem i pięknym uśmiechem – co też zresztą robiła, zawsze posłuszna Rumcajsowi. A przecież to Hanka troszczyła się o rozbójnika i dbała, by niczego mu nie brakowało, czasem nawet pomagała mu w ucieczkach.
I Hanka, ta posłuszna, wierna, gospodarna i dobra żona rozbójnika doczekała się literackiej rehabilitacji – z biernej postaci i tła Rumcajsa wybija się na pierwszy plan na płycie zatytułowanej „Hanka”. Nie może być inaczej – z cichej, idealnej jaskiniowej pani domu staje się wojowniczką o wolność swoją i Rumcajsa – pomijając całkowicie naturalny fakt, że jako matka Cypiska zamienia się w lwicę, gdy ktoś chce skrzywdzić jej synka. Hanka przeciwniczkę znajduje w księżnej pani – skarykaturalizowanej, złej i głupiej kobiecie, której przecież nie można zaangażować w bezpośrednie konfrontacje z Rumcajsem, bo byłby to dyshonor dla rozbójnika. Księżna pani jest zazdrosna o umiejętności Hanki i stawia bohaterce żądania, których ta nie ma zamiaru spełnić. To jedna płaszczyzna konfliktów. Hanka z potulnej żony w cieniu męża zamienia się w bohaterkę, która ma swój honor i potrafi sama się obronić, a do tego popisuje się sprytem, bogatą wyobraźnią i odwagą – zupełnie jak niegdyś Rumcajs. Rumcajsa oczywiście nie można włączyć w spory kobiet, więc rozbójnik ma tu niewiele do powiedzenia. Drugą płaszczyznę konfliktów tworzy natomiast autor przez chęć ratowania skóry Rumcajsowi. Rozbójnik nie wszędzie może się pokazać (gdyż grozi mu więzienie), a czasem po prostu trafia do aresztu i mimo nadludzkich mocy nie da rady sam się wydostać. Wtedy na scenę wkracza Hanka – bez wahania porzuca swoje gospodarskie zajęcia i z rozmachem ratuje Rumcajsa z opresji. Nie boi się niczego, a siły dodaje jej jeszcze świadomość słuszności własnego postępowania. Rezolutna bohaterka bez trudu pokonuje przeciwników – a potem spokojnie wraca do zajęć żony i matki. Trzecim punktem wyjścia dla konfliktów stają się zagrożenia czyhające na Cypiska – i tu już Hanka postępuje zgodnie ze stereotypem matki.
Kiedy w centrum zainteresowania odbiorców pojawi się Hanka, nie ma miejsca na nudę. Ta postać łączy w sobie pierwiastek tradycyjnie męski – odwagę, mądrość, siłę, logikę postępowania, honor – oraz cechy stereotypowo kobiece (w dodatku w ujęciu krytykowanym przez feministki). Autor wcale nie łagodzi sytuacji, w które wplątuje Hankę, a że w konwencji, którą przyjmuje, nie ma miejsca na rozwiązania siłowe, proponuje całe serie atrakcyjnych dla czytelników potyczek na spryt.
Wiktor Zborowski czyta kolejne rozdziały w sposób, o którym nie da się zapomnieć. Akcentuje każde słowo, w chwilach największych emocji spowalnia czytanie i buduje napięcie, do tego gra głosem, wyposażając parę postaci w bardziej charakterystyczne brzmienia – i tak można z przyjemnością śledzić losy Hanki, żony Rumcajsa. Dla najmłodszych będzie to dobra okazja do zapoznania się z przygodami rozbójnickiej rodziny, dla starszych – powrót do dawnych lat i znanych z dzieciństwa bajek.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz