Zysk i S-ka, Poznań 2012.
Łamanie głów
Oto książka, którą można by zabrać na bezludną wyspę, dostarczy bowiem rozrywki, radości i zapewni intelektualny trening na długi czas. Przy okazji pozwoli odczarować widmo przerażających zadań matematycznych i nawet zdeklarowanym humanistom odpornym na tego rodzaju wiedzę uświadomi, jak świetną zabawę mogą zapewnić łamigłówki. Kilkaset zadań, które funkcjonują czasami od wieków, pozwala ćwiczyć umysł i rozwijać inteligencję, a niekiedy też to dobry sposób na zaimponowanie znajomym. Można więc z tej książki korzystać w samotności, delektując się kolejnymi wyzwaniami, można też wypróbować ją w gronie przyjaciół, jako alternatywy wobec prostych biesiadnych gierek.
„Cudowne i interesujące łamigłówki matematyczne” to zbiór zadań – o ile jednak te szkolne spędzały wielu odbiorcom sen z powiek, o tyle zgromadzone przez Davida Wellsa zagadki mogą tylko budzić ciekawość i satysfakcję. Autor tworzy niemal przegląd umysłowych rozrywek matematycznych od starożytności do czasów współczesnych, przygląda się zagadkom logicznym wymyślanym przez znakomite umysły i przywołuje najciekawsze zadania. Do większości z nich nie przydadzą się skomplikowane wzory ze studiów, wystarczy umiejętność logicznego myślenia i unikania mielizn czy pułapek zastawianych przez sprytnych autorów (świadomych mechanizmów rozumowania). Tylko w części zadań trzeba będzie coś policzyć, większość łamigłówek skonstruowana została w oparciu o oszustwa mózgu i pozornie prawdziwe przesłanki, wystarczy zatem uważnie śledzić treść zadania i wyłapywać podstępy. Kiedy jednak to nie zda egzaminu, nie ma sensu się załamywać: po serii zagadek przedstawione zostały szczegółowe odpowiedzi do nich (a także wyjaśnienia wszelkich trudności i wskazówki dla odbiorców). Dzięki kluczowi do zadań bardziej wytrwali czytelnicy będą mogli sprawdzić swoje umiejętności i słuszność rozumowania. Ci mniej wytrwali natomiast zyskają szansę na ponowne prześledzenie zadania, tym razem z zestawem podpowiedzi. Książka zaspokoi ciekawość tych czytelników, których zaintrygują pomysły na zagadki, i powoli ćwiczyć umysł. Ponadto spodoba się i humanistom – z racji przybliżania sylwetek autorów zagadek, chociaż nie to jest w tomie najważniejsze.
Bywa, że autor przytacza zagadki w dawnym brzmieniu lub pierwotnym kształcie (rymowane czy oratorsko upiększane). Sporo tu rysunków, stanowiących sedno zagadek, wiele pytań o możliwość uzyskania efektu. Część z tych zagadek przyda się nawet do zainteresowania dzieci (nie mówiąc o innych dorosłych) zdobyczami matematyki. Dzięki łamigłówkom można na przykład wyciąć łańcuch z kawałka tektury.
Są tu łamigłówki o różnym stopniu skomplikowania, wymagające dłuższego namysłu, lub takie, na które szybko znajdzie się odpowiedź (czy prawdziwą – warto sprawdzić w kluczu). Ta książka zatrzymuje odbiorców na bardzo długi czas – jeśli chce się czerpać z niej prawdziwą przyjemność, nie da się jej czytać pospiesznie i bez prób rozwiązywania zadań. Autor wybrał naprawdę ciekawe łamigłówki i zamiast zniechęcenia odczuwa się tu rosnące zaintrygowanie. „Cudowne i interesujące łamigłówki matematyczne” to publikacja wartościowa – pozwala cieszyć się zdobyczami matematyki i logiki, a przy okazji pokazuje, że czasem najtrudniej wpaść na najprostsze rozwiązania. Zagadek jest wiele, a książka przygotowana i wydana została tak, by długo mogła służyć odbiorcom. Oddzielenie rozwiązań od zadań sprawia, że czytelnicy spróbują uruchomić szare komórki zanim zajrzą do wskazówek. Pod każdym więc względem ten tom się sprawdza: nic dziwnego, że doczekuje się kolejnego wydania.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz