Kropka, Warszawa 2022.
Zwiedzanie
Dobry sposób, żeby zachęcić odbiorców do odwiedzania muzeów - do wybrania się na rodzinną wycieczkę i poznawania najbliższej okolicy - wymyśliła Aleksandra Artymowska. "Zagadkowe muzea w Warszawie. Przewodnik i zabawy dla poszukiwaczy przygód" to książka mocno interaktywna. Wręcz wymusza na odbiorcach wyprawy do konkretnych miejsc i muzeów. Może być potraktowana jako poradnik dla animatorów grup i dla nauczycieli, może też zachęcić rodziców do oswajania pociech z życiem kulturalnym stolicy. Miło by było, gdyby "Zagadkowe muzea w Warszawie" doczekały się kontynuacji - i podobnych przewodników po muzeach i instytucjach kultury w innych miastach. To bowiem doskonała reklama dla tych, którzy z trudem przekonują do odwiedzin u siebie - albo dla tych, którzy nie znajdują przestrzeni do przyciągania do siebie odbiorców. Dzięki temu picture bookowi z zadaniami można przekonać dzieci, że zwiedzanie muzeów to nie jest nudne chodzenie po cichu od obrazu do obrazu i oglądanie kompletnie nieinteresujących eksponatów. Tu najmłodsi dostają misję - zestaw zadań, które powinni wypełnić, żeby domknąć lekturę książki.
Każde muzeum dostaje tu jedną rozkładówkę. Pojawiają się placówki, które przyciągną dzieci (jak Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek, albo Zamek Królewski), ale i takie, które w ogóle nie kojarzyły się z miejscami, do których można zaprowadzić pociechy (jak Muzeum Azji i Pacyfiku, Muzeum Ziemi czy Muzeum Farmacji). Za każdym razem rozkładówkę wypełnia mnóstwo drobnych ilustracji - krótki i szybki przegląd eksponatów albo części ekspozycji. To już jedno z zadań dla dzieci: trzeba będzie uważnie się przyjrzeć temu, co autorka proponuje, bo na tej samej rozkładówce pojawi się jeszcze polecenie związane ze stroną graficzną. Wiadomości są sprowadzone do kilku wstawek na marginesie: pojawia się tutaj akapit poświęcony samemu muzeum, tak, by można było błyskawicznie się zorientować, co się w nim znajduje i czego się spodziewać. Pojawia się motyw "rozwiąż w książce" - czyli zachęta do przeanalizowania przedstawionych obrazków i wypełnienia jakiegoś polecenia - to rodzaj wyszukiwanek lubianych przez maluchy. Ale nie kończą się w tym miejscu wyzwania dla dzieci. Bo z książką trzeba iść do konkretnego muzeum, tam podążać trasą wyznaczoną przez autorkę i wskazywać lub wyszukiwać elementy, które są wyznaczone w akapicie "w muzeum". Tu pojawia się jeszcze odrobina miejsca na wstawki edukacyjne: żeby dzieci zapamiętały coś z wybranego miejsca - jednak przede wszystkim liczy się zaproszenie do muzeum, konieczność znalezienia odpowiedzi na podane pytania, sprawdzenia siebie i poznawania dzieł zgromadzonych w danym miejscu. Dzięki temu lektura nie kończy się na przeczytaniu wiadomości - trzeba jeszcze zwiedzać naprawdę. To doskonała metoda na zapewnienie dzieciom i ich rodzicom rozrywki i na przekonanie do sztuki. Z takim przewodnikiem kilkulatki z pewnością zechcą zwiedzać kolejne miejsca, a przy okazji będą chłonąć wiadomości. Aleksandra Artymowska prowadzi do zwrócenia uwagi na życie kulturalne okolicy i przy okazji przekonuje, że wizyta w muzeum może stać się świetną zabawą.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz