Harperkids, Warszawa 2020.
Niespodzianki
Niemal każdy bohater z kreskówki może znaleźć swoje miejsce na rynku książkowym. Przede wszystkim - jako przewodnik po świecie zabaw, łamigłówek i gadżetów. Ostatnio wielką popularnością cieszą się książki kartonowe z otwieranymi okienkami. Tekturowe strony wypełnione przestrzeniami (zwykle z domowych pomieszczeń) - do tego specjalnie powycinane w miejscu szuflad i szafek (czasem też bardziej zaskakującym) odchylane okienka - to wystarczy, żeby dzieciom dostarczyć mnóstwo dobrej zabawy. Chyba wszystkie maluchy już wiedzą, na czym polega zabawa: trzeba znaleźć okienka, wykorzystać specjalne nacięcie na palec, żeby je podważyć i sprawdzić, co się kryje pod spodem. A to już niespodzianki przygotowywane przez autorów.
Tomik "Bing. Pada deszcz" to zabawa na niepogodę. Jeśli trzeba spędzić czas w domu, dobrze się zająć czymś, co kojarzy się z rozrywką i może zamienić się w dobrą zabawę. Alternatywa dla elektronicznych gier i możliwość zaaranżowania domowej przestrzeni na wzór tego, co spotyka bohatera? Dlaczego nie. To Flop (ulubiona maskotka Binga) zapewnia zestaw zajęć na czas deszczu. Chowa w domu siedem przedmiotów, które Bing będzie musiał znaleźć. A razem z nim - dzieci. To, że rzeczy jest siedem, ma znaczenie: maluchy będą mogły na pierwszej rozkładówce poćwiczyć liczenie. Trzeba się dowiedzieć, jakie przedmioty schował Flop i żeby to odkryć, należy pootwierać wszystkie okienka. Automatycznie jest to instrukcja obsługi - albo ćwiczenia przed przystąpieniem do właściwej zabawy. Można odkrywać okienka pojedynczo i po przejściu całego tomiku wracać do kolejnego wyzwania, można spróbować zapamiętać wszystkie - każdy maluch dopasuje zabawę do swoich umiejętności i do własnych potrzeb. Siedem okienek kryje nie tylko przedmioty, ale i opisy tych przedmiotów (gdyby akurat dziecko potrzebowało poćwiczyć czytanie lub poznawać litery - niby Bing jest dla znacznie młodszych, ale każdy wstęp do lektury można wykorzystywać). Po zapoznaniu się z zestawem poszukiwanych zabawek Binga, przechodzi się do kolejnych stron. Tu nie ma zaskoczeń (ale też nie ma na nie miejsca, skoro Bing spędza deszczowy dzień w domu): kolejne pomieszczenia wypełnione są okienkami w sensownych punktach: to drzwiczki szafek, szuflady albo... schowki pod poduszkami. Nie zawsze uda się trafić na poszukiwany przedmiot, często dzieci znajdą niespodzianki - coś, czego nie przewidywały w konkretnym miejscu. Na tym zaskoczeniu - odsłanianiu niekoniecznie właściwych rzeczy - polegać będzie zabawa. Bing zapewnia rozrywkę idealną właśnie dla najmłodszych - niewymagającą rozwiązywania skomplikowanych łamigłówek, ale pełną radości. Dzieci mogą poczuć się jak bohater tomiku - przecież nie tylko dla Binga Flop przygotowuje nietypową zabawę w chowanego, ale i dla odbiorców, którzy będą aktywnie uczestniczyć w poszukiwaniach. "Pada deszcz" to zabawa z ulubionym bohaterem kilkulatków, najmłodsi zyskują też możliwość myszkowania po domu postaci. Poza rysuneczkami - drobnymi przedmiotami poukrywanymi po domu - po otwarciu okienka odbiorcy spotykają się też z krótkimi i nacechowanymi emocjonalnie tekstami - zwykle komentarzami do znaleziska (okrzyki radości, gdy pod okienkiem znalazła się odpowiednia maskotka, albo zaprzeczenia, gdy nie o taką rzecz chodziło). Chociaż pierwsze otwarcie okienek wiąże się z koniecznością oderwania zaczepów, to tomik wielorazowego użytku: wystarczy z powrotem zamknąć okienka i dobrze je docisnąć. Bing spodoba się maluchom.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz