Prószyński i S-ka, Warszawa 2016.
Wycieczka
Martina Badstruber ma bardzo ciekawą propozycję edukacyjnej zabawy i zarazem lektury dla dzieci. „Znam taki kraj, którego ty nie znasz” to obieżyświatowa książka, która pozwala poznać inne narody i kultury przez pryzmat ciekawostek nie do pomyślenia gdzie indziej. Często to atrakcje związane z postawą mieszkańców wobec egzotycznych (dla nas) zwierząt – ale nie tylko. Każda prezentacja kraju zaczyna się od tytułowego sformułowania. To wystarczy, żeby obudzić zainteresowanie najmłodszych i zachęcić ich do zagłębiania się w przygotowane rewelacje. Zaproszenie do czytania odbywa się za sprawą absurdalnego dla najmłodszych lub niewiarygodnego faktu – będzie więc kraj, gdzie z odchodów słoni robi się papier, gdzie konie jedzą ryby, gdzie można kupić mleko w kawałku… wprost nie da się odłożyć książki bez sprawdzenia szczegółów. Autorka zadbała o to, by wstępna informacja brzmiała dla najmłodszych komicznie (stąd i spore zainteresowanie kwestią fizjologii) lub nienaturalnie. Przez odwrócenie znanego porządku codzienności jawi się jako wprawny kłamca. Tymczasem odwrócenie strony z „przechwałką” prowadzi do rozszerzenia konkretów. Pada teraz nazwa kraju (rzeczywiście istniejącego, co można sprawdzić dzięki podobnej mapce i określonemu położeniu względem mapki świata). Na grafice z mapką przy okazji pojawiają się rysunkowe uzupełnienia: stolica, rekordy, atrakcje turystyczne – oczywiście pojedyncze, by odbiorcy co nieco zapamiętali – natłok danych osłabiłby przecież ich wymowę.
Właściwą część „rozdziału” – czyli prezentacji oryginalnego kraju – zabiera niezbyt długa notka przystosowana do wieku czytelników. Pojawiają się w niej fakty dotyczące zwyczajów ludzi, różnic kulturowych (płynących między innymi z klimatu), ciekawostki humorystyczne i mocno działające na wyobraźnię. Może po takiej lekturze trzeba uzupełniać wiedzę o suche dane z podręcznika do geografii – ale tu najbardziej liczy się zabawa. Nie tylko dzieci będą zachwycone takimi wiadomościami. Wprawdzie „Znam taki kraj, którego ty nie znasz” to lektura edukacyjna – ale dostarcza dużo rozrywki. Zebrane tu pomysły są tak komiczne, nierealistyczne a przez to aż warte zapamiętania, że czytanie przerywać będą często wybuchy śmiechu. Martina Badstuber łatwo zdobędzie wierne i liczne grono odbiorców. Co ważne, dostarcza wiadomości, którymi można błysnąć w gronie rówieśników, nie tylko samotne czytanie pozostaje. Informacje podawane są tonem odkrycia, co także kieruje sposobem odbioru. Rzadko spotyka się tak dobre od strony rozrywkowej publikacje edukacyjne. Tomik nie potrzebuje reklamy, jest idealnie przygotowany do tego, by dzieci same go sobie polecały.
Zapowiedź „Znam taki kraj, którego ty nie znasz” to typowa dziecięca przechwałka. Pojawiają się tu państwa, o których najmłodsi mogli już usłyszeć – ale i takie, które rzadziej trafiają do świadomości kilkuletnich pociech. Autorka zapewnia podróż przez kontynenty, zagląda w różne strony świata i do różnych stref klimatycznych. Za każdym razem taka wizyta wiąże się z wynalezieniem zagadnienia „nienaturalnego”, dziwnego i niemożliwego do powtórzenia w innych warunkach. Dowcipne rysunki jeszcze podsycają ciekawość – a pełnią przecież także funkcję mnemotechniczną dla dzieci. Chciałoby się, żeby ten tomik – starannie wydany – miał kolejne części. Tak najłatwiej byłoby oswajać małych odbiorców z różnymi kulturami, egzotycznymi zwierzętami, geografią czy podróżami. O sile tej publikacji stanowi nie tylko jakość wykonania, ale i znakomity pomysł – od początku uwzględniający potrzeby i zdolności percepcyjne dzieci, a i włączający do nauki sporo humoru.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz