Galaktyka, Łódź 2016.
Motywator
Paul Hanna to autor motywacyjny, więc po jego książkę „Możesz to zrobić” sięgną w pierwszej kolejności pracownicy korporacji, którzy chcieliby piąć się po szczeblach kariery i potrzebują impulsu do takiego działania. Autor proponuje skondensowany poradnik, w którym nie ma miejsca na racjonalne analizy czy rzeczowe podsumowania zysków i strat. Wykreśla ze słowników swoich klientów wszystko, co kojarzy się z pesymizmem czy choćby realistycznym myśleniem, stawia za to na jednoznaczne huraoptymistyczne postawy, sugerując, że ich przyjęcie równać się będzie z osiągnięciem celu w niedalekiej przyszłości. Każdy, kto wierzy w teorie programowania neurolingwistycznego (chociaż ta nazwa w tomie nie pada, ślady podstaw się pojawiają) czy w pozytywny wpływ nawet oderwanych od realiów afirmacji, będzie pomysłami autora zachwycony. Sceptycy znajdą tu natomiast przede wszystkim uporządkowanie kroków potrzebnych do wzmocnienia motywacji – co też czasami może się przydać.
Czasami przy „Możesz to zrobić” trzeba przymknąć oko na szczerość – kiedy na przykład stwierdzenie „padam ze zmęczenia” ma się zamienić na „czuję się świetnie”, a „nie znoszę swojego szefa” na „szef darzy mnie szacunkiem i zaufaniem”. A także kiedy autor przekonuje, że publiczne wystąpienia, które napawają większość ludzi strachem, da się łatwo polubić. Techniki motywacyjne nie polegają bowiem na rzetelnej pracy nad zmianą sytuacji – a na próbach zmiany nastawienia, co wcale nie musi redukować poziomu stresu czy frustracji. Hanna przekonuje jednak, że proponowane przez niego wysiłki się opłacą – i przytacza szereg przykładów na poparcie cudownej metody. Wprowadza terminy działające na odbiorców, między innymi Bankowe Konto Poczucia Własnej Wartości czy GłosSukcesu jako elementy skutecznego postępowania. Pracuje wyłącznie nad motywowaniem odbiorców, więc nie zadaje pytań z innych dziedzin, nie ma tu mowy o przygotowaniach do zmian (poza psychologicznymi) ani o konsekwencjach. Hanna ma wyłącznie zachęcić do podjęcia wysiłku.
Przyjmuje zatem notatkową metodę dzielenia tematu na kolejne etapy. Każdy rozdział otwiera tytuł-wskazówka, podrozdziały są po prostu odpowiedziami na pytania, jakie mogą się zrodzić w trakcie lektury. Autor chętnie odwołuje się do wyliczeń i jaskrawych przykładów, a do czytania zachęca przez zestaw tematów wymienionych w charakterze wstępu. Dba o kontakt z odbiorcą: zmusza do ciągłego zastanawiania się nad sobą, odwołuje się do znanych i dla każdego czytelnych doświadczeń. Z każdej partii tekstu przebija pewność siebie i wrażenie fachowości: żadna wątpliwość nie może wkraść się do lektury i zakłócić procesu przygotowania do zmian.
Autor podejmuje temat samooceny, uczy cierpliwości, pokazuje, jak radzić sobie z nastrojami czy postawami innych ludzi. Zachęca do entuzjazmu i do pokonywania własnych negatywnych odczuć. Odwołuje się niekiedy do dobrze znanych teorii, wręcz komunałów, by za chwilę prowokować nowym podejściem do problemów (nauka przepraszania jest pierwszym punktem na drodze do odzyskania porozumienia). Od czytelników zależy, które z porad (i czy w ogóle) wcielą w życie. Hanna chce natomiast usunąć jak najwięcej wątpliwości i przekonać odbiorców do czynnego korzystania z książki.
„Możesz to zrobić” to poradnik motywacyjny dość dobrze przygotowany – odnoszący się do różnych rodzajów przeszkód na drodze do samorealizacji i pokazujący, jak nastawić się na sukces. Na rynku to książka jedna z wielu – tu jednak cechą charakterystyczną jest notatkowy rytm, wrażenie rzetelności za sprawą szczegółowych wskazówek i analizy ewentualnych zastrzeżeń. Paul Hanna pisze w sposób, który pozwala zaoszczędzić czas. Nie przyjmuje stylistyki pop ani tonów z kioskowych poradników, kreuje się na eksperta w dziedzinie motywacji również jako narrator i przewodnik – za sprawą konstrukcji tomu. Książka przeznaczona jest dla tych, którzy szukają porad pomagających osiągnąć sukces – i dla tych, którzy podejmą wyzwanie. „Możesz to zrobić” przyda się niepoprawnym optymistom, bo oni znajdą tu nie tylko potwierdzenie własnych przekonań, ale i przydatne rozwiązania czy uwagi dotyczące spełniania zawodowych marzeń.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz