Nasza Księgarnia, Warszawa 2022.
Na niebie
Księżyc rozbudza wyobraźnię nie tylko dzieci. Dla tych maluchów, które lubią wpatrywać się w nocne niebo i zastanawiać nad historiami związanymi z księżycem, pojawia się tom "Księżyc". Andrea Valente i Umberto Guidoni przeprowadzają czytelników przez rozmaite inspiracje księżycowe i kulturowe lub historyczne momenty dotyczące księżyca. Księżyc pojawia się jako temat fabuł powieści, uruchamia kreatywność poetów, prowokuje do refleksji w stylu s-f, trafia do licznych filmów, komiksów i bajek. Księżyc pasjonuje również kompozytorów i autorów piosenek, malarzy, a nawet... twórców flag. Do tego łączy się z legendami, trafia do wierzeń i do przekonań społeczności. To wszystko znajduje się w części "artystycznej" - i przekona najmłodszych, że mogą sami wykorzystywać temat księżyca w swoich twórczych działaniach.
Następnie przychodzi czas na wyjaśnienia naukowe: to nie tylko miejsce na nakreślanie odległości i rozmiarów, pochodzenia, zaćmień czy grawitacji, ale też na opowiadanie o rodzajach pełni możliwych do zaobserwowania czy o zaćmieniach. I tutaj uruchamia się trochę wyobraźnię - przy planowaniu, jak w przyszłości księżyc zostanie wykorzystany. Znajdą się opowieści o innych księżycach i relacje na temat tego, jak ukształtowana jest powierzchnia księżyca. W części "Księżyc dla zuchwałych" dzieci będą mogły poczytać o podboju kosmosu, o wyprawach na księżyc i związanych z nimi wyzwaniami. Każda rozkładówka - lub dwie następujące po sobie - to miejsce na omówienie jednego tematu. Książka jest jednocześnie popisem graficznym, więc tekst nie wypełnia tu całych stron - stanowi raczej rodzaj dodanych komentarzy, niezbędnych do przedstawienia informacji dla odbiorców. Ma ta książka wartość edukacyjną, ale może być traktowana również jako źródło rozrywki. Zaspokaja ciekawość dzieci, przekonuje, że warto zaangażować się w oglądanie nieba i w snucie własnych historii związanych z księżycem. Księżyc skrywa wiele tajemnic, ale mnóstwo z nich dzieci będą mogły poznać dzięki tej publikacji.
"Księżyc"to tom zrodzony z fascynacji. Wielowymiarowy i błyskawiczny, niejednolity, do uważnego przestudiowania, ale też do sprawdzania ciekawostek. Dzieci przekonają się do niego szybko - ze względu na zmienność tematów, nie ma mowy o nudnym przedstawianiu faktów, autorzy wolą bawić się tematem i uruchamiać jego artystyczny potencjał. Wybierają zaledwie część narracji związanych z księżycowymi poszukiwaniami, a jednak udaje im się zaintrygować najmłodszych i zaprosić do wspólnej zabawy w dokonywanie niezwykłych odkryć. Piękne ilustracje przyciągają tu wzrok - nie da się od nich oderwać, tak samo jak od sporej części wyjaśnień. Księżyc to element magnetyzujący, zamienia opowieść w przygodę - i to kosmiczną.
Duża i pięknie wydana książka na długo pozostanie z dziećmi i pozwoli im na sięganie do tajników wszechświata. Stanowi dobry punkt wyjścia do nauki i umożliwia uruchamianie wyobraźni. Przynosi sporo wiadomości, ale też mnóstwo punktów zaczepienia dla tych wszystkich, którzy chcą prześledzić istnienie księżyca w różnych opowieściach.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz