Nasza Księgarnia, Warszawa 2018.
Podróż po świecie zwierząt
„Gdzie się chowa śnieżna sowa? Znajduj zwierzęta na wszystkich kontynentach” to ogromny picture book, którego tytuł może być odrobinę mylący ze względu na rymy. W środku wierszyków nie ma (i całe szczęście, bo w mowie wiązanej, mimo sprawności Joanny Wajs, tłumaczki, w tej dziedzinie – nie udałoby się przekazać tak wielu ciekawostek). Tom został wymyślony jako publikacja wyszukiwankowo-edukacyjna, ma zatem zapewniać dzieciom i trochę rozrywki, i trochę wiadomości. A że dotyczy tematu chętnie przez maluchy przyswajanego – to jest zwierząt – będzie się cieszyć sporym powodzeniem wśród kilkulatków.
Na początek krótki zestaw wyjaśnień, zwłaszcza dotyczących różnorodności środowisk, w jakich żyją zwierzęta – to sensowne wprowadzenie, bo uświadamia maluchom dalsze podziały. Kolejne rozkładówki są bowiem w książce poświęcone wybranym terenom: pojawi się tu tundra grenlandzka, lasy deszczowe Amazonii czy pustynia Namib. Większą część rozkładówki zajmuje wielkoformatowy komiksowy rysunek – wycinek przestrzeni, której cechy przedstawia również jeden krótki akapit. W tej przestrzeni rozmieszczone są dość gęsto typowe dla regionu zwierzęta. Żeby odbiorcy wiedzieli, z kim mają do czynienia, pod ilustracją znajduje się obrazkowa legenda. Widnieje tu miniaturka stworzenia i bardzo krótki opis oparty na jakiejś ciekawostce (renifer tundrowy „w grudniu zmienia kolor oczu na złoty”). Nie dość zatem, że mali odbiorcy będą chcieli sprawdzić, co za zwierzę przedstawione zostało na ilustracji – bo większości gatunków na pewno nie znają – to jeszcze odkryją, że warto śledzić tekst dla podobnych detali. Tak przygotowane wiadomości nie kojarzą się ze żmudną nauką, pozwalają za to rozbudzać ciekawość świata. Sensacyjne dane dzieci zechcą powtarzać dalej, a wtedy będą ćwiczyć i umiejętność prowadzenia narracji, i pamięć. W „legendzie” widnieje też liczba osobników do znalezienia – nie zawsze będzie to trudne zadanie, chociaż 78 robaków rurkowych robi wrażenie. Gdyby ktoś miał problem z odszukaniem zwierzęcia – lub jakiekolwiek wątpliwości – może skorzystać z klucza. Poza podstawową zabawą znajdują się jeszcze na stronach pojedyncze ciekawostki, również do znalezienia na obrazkach.
Brendan Kearney rysuje zwierzęta z komiksowymi okrągłymi oczami i zawsze stara się uniknąć pstrokacizn czy męczącego oczy chaosu. Woli, by dzieci skupiały się na szukaniu zwierząt niż na frustracjach, że pewni bohaterowie pozostają w ukryciu (nie rezygnuje za to z drobnych żartów: jeden wół piżmowy chowa się za stadem). Utrzymuje spójną kolorystykę w obrębie jednej rozkładówki – wystarczającą zmienność zapewnia mu już przechodzenie między kontynentami i strefami klimatycznymi. To dzięki grafikom (i rozmiarowi) tom zwraca uwagę. Anna Claybourne uzupełnia książkę o teksty – i warto zaznaczyć, że wybiera rzeczywiście wartościowe z punktu widzenia małych odbiorców dane. Nie próbuje na siłę nikogo uczyć, a pokazuje, jak interesujące tajemnice skrywa świat zwierząt.
Moda na picture booki trwa w najlepsze i łączy się w wyszukiwankami jako sposobem na rozrywkę i edukację najmłodszych. „Gdzie się chowa śnieżna sowa” to publikacja starannie przygotowana – maluchy będą usatysfakcjonowane nie tylko zadaniami, ale i zestawem prezentowanych zwierząt. Ta pozycja oznaczać będzie świetną zabawę.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz