Strona główna || O autorce || O tu-czytam || Bajki || Bajkowe portfolio                       

poniedziałek, 2 stycznia 2017

Yvette Żółtowska-Darska: Neymar Jr. Chłopak, który urodził się, by grać w piłkę

Burda, Warszawa 2016.

Szczęście

Źle się stało, że nastąpił rozłam w serii biografii o znanych piłkarzach i Yvette Żółtowska-Darska zastępowana jest przez innych autorów. Źle dla bazowej serii, bo czytelnicy, mali kibice, otrzymają kolejne tomy po prostu w nowym cyklu i w innym wydawnictwie – czasami będą zmuszeni do wybierania, a czasami do porównywania książek. „Neymar Jr” to opowieść Żółtowskie-Darskiej nieco mniej szczegółowa i dużo mniej wychowawcza niż analogiczna propozycja Tuzimka – ale lepsza pod względem dramaturgii. Neymar Junior jako boiskowy bohater wypada bardzo ciekawie zwłaszcza z punktu widzenia tych, którzy marzą o piłkarskiej karierze. Syn piłkarza od początku w grze upatruje swojej życiowej szansy. Od najmłodszych lat rozgrywa „mecze”, kiwając z piłką sprzęty domowe i członków rodziny. Mądrze prowadzony przez ojca i trenerów rozwija swoje umiejętności, przekonuje się na przykład, że warto ćwiczyć oddawanie strzałów również „słabszą” nogą. Neymar Junior szybko dostrzeżony przez łowców talentów wykorzystuje kolejne szanse, ale nie za wszelką cenę. Kiedy na przykład tęskni za rodzinnymi stronami, ojciec pozwala mu odsunąć w czasie podróż do Europy. Yvette Żółtowska-Darska odnotowuje kolejne ważne momenty w życiu i karierze bohatera – i wypadek, który przeżył jako małe dziecko (to motyw mocno rozbudowany w stosunku do opowieści Tuzimka), i narodziny synka. Opowiada o sytuacji, która doprowadziła do zwolnienia trenera oraz o słynnych meczach i sytuacjach boiskowych. Wszystko w sposób, jakby non stop przebywała z piłkarzem i mogła uczestniczyć w ważnych dla niego wydarzeniach. Relacjonuje dzieciom biografię podzieloną na drobne przygody, niekoniecznie nawet istotne z punktu widzenia twórców notek do encyklopedii, ale pełne emocji i kształtujące charakter czy wizerunek piłkarza. Zajmuje się autorka oceną zachowania Neymara i przedstawia go z perspektywy kolegów czy trenerów. To wszystko daje nie obraz gwiazdy, a ciekawego człowieka, którego można polubić nie tylko za sportowe osiągnięcia.

Jak wcześniej, kolejne części książki poprzedzane są kilkustronicowym szeregiem zdjęć i informacyjnych podpisów. Tu Yvette Żółtowska-Darska może wprowadzać wiadomości z geografii, fakty z klubów, ciekawostki, nagrody, fryzury, wiele danych niezbędnych w lekturze – i smaczków, może i niepotrzebnych, ale budujących klimat. Bywa wesoło (chociaż ostatnie „komiksowe” zdjęcia są najsłabszym elementem tomu i warto rozważyć ich wyrzucenie), a i edukacyjnie bez przymusu uczenia się. Dzieci zaspokajają ciekawość, a przy okazji będą jeszcze mogły dowiedzieć się czegoś o sportowym idolu. Czasami podpisy spod zdjęć zapowiadają temat rozwijany w jednym z rozdziałów, mają zatem i funkcję reklamy, zachęcenia do czytania. Inna rzecz, że Yvette Żółtowska-Darska pisze tak, że zachęt nie potrzeba.

Tom „Neymar Jr” pokazuje, że biografie piłkarzy wcale nie muszą być nudne czy „nieliterackie” – książkę Żółtowskiej-Darskiej mali kibice będą czytać z wypiekami na twarzach, ta autorka potrafi do siebie przekonać i wyłuskać z życiorysów piłkarzy to, co najważniejsze. Nie męczy pouczeniami, nie traktuje dzieci z wyższością, cieszy się pisaniem i w efekcie tworzy biografie, do których maluchów nie trzeba przekonywać. Ta książka pozwala dzieciom na bardziej świadome kibicowanie – zwraca uwagę na pozaboiskowe aspekty działań Neymara, jest przewodnikiem po życiorysie, ale i po relacjach w drużynach. Zachęca do realizowania sportowych marzeń i udowadnia, że mogą z tego płynąć rozmaite korzyści. Neymar jest tym bohaterem, którego zachowań nie trzeba tłumaczyć czy usprawiedliwiać – tym bardziej nadaje się na postać z książki dla najmłodszych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com