* * * * * * O tu-czytam

niedziela, 25 lipca 2021

Emily Kent: Proste życie. Szczęście domowej roboty

Znak, Kraków 2021.

Slow life

Na rynku pojawia się kolejny poradnik dla kobiet, które chcą zasmakować innego trybu życia i zrezygnować z codziennego zabiegania na rzecz samodzielnie przygotowywanych produktów. Z taką publikacją poradnikową łatwo będzie sięgnąć po nowe hobby i sprawdzić, czy niesie ono coś atrakcyjnego i wprowadzi pożądane zmiany do egzystencji czytelniczki. Emily Kent tworzy książkę "Proste życie. Szczęście domowej roboty" i kieruje się do pań pragnących testować różne rodzaje aktywności. Z tym poradnikiem można spróbować swoich sił w pszczelarstwie - ale to chyba najbardziej ekstremalna zmiana, jaką można sobie zafundować. Pozostałe należą do bardziej oczywistych, wyciszających i powiązanych z modami. Autorka wybrała kilka różnych rodzajów zajęć, tak, żeby każda z czytelniczek mogła znaleźć coś dla siebie. Książka posłuży również jako inspiracja dla niezdecydowanych.

Zaczyna się od uprawy roślin w doniczkach. Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego, jednak niektóre panie potrzebują tutaj wskazówek, żeby w ogóle przystąpić do działania - a następnie czerpać satysfakcję z pięknych roślin w domu lub w ogródku. Nie trzeba mieć dużo miejsca ani dużo pieniędzy, warto zatem w ten sposób upiększyć najbliższe otoczenie. Motywem zdecydowanie przynoszącym ukojenie i wyciszenie - a także wprowadzającym ideę slow life - jest ceremonia parzenia herbaty. Nie chodzi tu o kopiowanie zwyczajów z Dalekiego Wschodu, a o zatrzymanie się nad działaniami, które na co dzień wykonuje się rutynowo i bez refleksji. Autorka podpowiada, co robić, żeby herbata była smaczniejsza i żeby jej przyrządzenie zapewniło relaks. Podobną rolę pełni tutaj wyrób świec albo mydła (w obu tych przypadkach można również zaimponować znajomym, wręczając im samodzielnie wykonane prezenty). Nieco więcej cierpliwości wymagać będzie lekcja haftu i szycia oraz tworzenia pikowanych kołder - to wyzwania dla pań, które mają zdolności do robótek ręcznych i lubią działania, w których na efekt trzeba dłużej poczekać. Nie zabraknie podpowiedzi co do działalności w kuchni: Emily Kent opowiada o pieczeniu chleba oraz o słodkich wypiekach - wie, że dzięki temu czytelniczki nie tylko się zrelaksują, ale też sprawią, że w domu będzie przyjemnie pachniało. Podpowiada, jak przystąpić do działania i podaje zestaw przepisów do sprawdzenia - tak, żeby nie szukać zbyt długo, kiedy ktoś się zdecyduje na konkretny wypiek. W tomie pojawia się jeszcze motyw herbatek ziołowych: autorka przywołuje rozmaite zioła i podpowiada, jak wykorzystać ich zdrowotne i lecznicze właściwości - tutaj także przywołuje podstawowe wiadomości, wprowadza w temat i jeśli ktoś poczuje się zaintrygowany, będzie musiał poszukać dalszych informacji. "Proste życie" to publikacja, która na początek wystarczy - jest idealna do sprawdzenia, czy dana aktywność ma sens w konkretnym przypadku, czy nie rozczaruje i czy pozwoli się odprężyć albo stworzyć coś wyjątkowego. Mogą po nią sięgać nie tylko czytelniczki spragnione odpoczynku, ale też te, które podążają za modami i chciałyby przetestować handmade'owe działania. Sama publikacja także sprawia przyjemne wrażenie sposobem wydania - to książka, którą z przyjemnością się przegląda.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com