* * * * * * O tu-czytam

niedziela, 4 lipca 2021

Weronika Muszkieta, Ola Sieńko: Projekt Rośliny

Buchmann, Warszawa 2021.

Na zielono

Jest to bez wątpienia książka stworzona z pasji i kierowana do absolutnie początkujących, tych, którzy chcą zacząć zazieleniać swoje mieszkanie, ale nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Panuje moda na rośliny – i każdy, kto będzie szukał podpowiedzi, żeby móc od czegoś zacząć, na tym tomie skorzysta. Autorki – Weronika Muszkieta i Ola Sieńko przekonują, że nie ma czegoś takiego jak „ręka do roślin”, każdy może hodować w domu piękne doniczkowe skarby – wystarczy tylko odrobinę wiadomości. I tę odrobinę w albumowej publikacji przekazują. „Projekt Rośliny” to książka wydana na kredowym papierze, bardzo pasująca do wszelkich łowców mód i trendów: doskonale sprawdzi się nie tylko jako poradnik w pierwszej fazie dbania o rośliny, ale także jako element dekoracyjny. Tom na rynek powraca, co tylko pokazuje zainteresowanie tematem – i potrzeby odbiorców.

Autorki nie skupiają się na detalach. Jeśli ktoś będzie potrzebował konkretów dotyczących poszczególnych elementów opieki nad roślinami, z pewnością poszuka informacji w innych źródłach. Ta publikacja kierowana jest do absolutnych laików, tych, którzy nie decydują się na posiadanie roślin ze strachu, że nie podołają – Muszkieta i Sieńko pomagają się im zorientować w temacie. Nakreślają dość ogólnie kwestię podłoża, różnych materiałów, z których wykonane są donice, opowiadają o miejscach nasłonecznionych i zacienionych, o podlewaniu i o chorobach. Doradzają też, co zrobić, gdy w domu są zwierzęta i małe dzieci – uznają, że nie jest to powód do rezygnowania z roślin doniczkowych, ale zwracają uwagę na to, jak uniknąć rozmaitych kłopotów.

W kolejnej części książki podpowiadają gatunki, które można uprawiać w różnych warunkach. Przypominają, które z popularnych roślin lubią cień, które sprawdzą się w ostrym słońcu, które muszą znaleźć się w doniczce wiszącej, a które powinny stać nieco dalej od okna. Przy każdym z omawianych gatunków znajduje się artystyczne zdjęcie (tak, żeby odbiorcy wiedzieli, o jakiej roślinie mowa, zwłaszcza jeśli kierują się obrazkami z magazynów wnętrzarskich albo inspirują stanem posiadania znajomych), krótki komentarz ogólny oraz podzielone na części wyjaśnienie dotyczące najlepszego dla danej rośliny miejsca, dbania o kwiat i zapewniania mu jak najlepszych warunków do rozwoju, kwestii podlewania oraz ziemi. W dalszej części tomu pojawiają się wywiady z ludźmi, którzy zajmują się roślinami, z pasjonatami roślin doniczkowych i z tymi, którzy mogą coś doradzić początkującym. Znalazło się tu też miejsce na dodatkowe wyjaśnienia pozwalające na wybranie odpowiednich roślin do różnych pomieszczeń.

„Projekt Rośliny” to książka, która pomaga w rozwoju zainteresowań. Przynosi podpowiedzi dotyczące roślin doniczkowych – i uświadamia czytelnikom, że każdy może zacząć przygodę z kwiatkami. U części odbiorców to rozwinie się w pasję – wtedy trzeba będzie poszukać znacznie bardziej rozbudowanych propozycji, ale to też nie problem. Dla nieprzekonanych co do roślin w domu – to propozycja idealna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com