* * * * * * O tu-czytam

środa, 28 lipca 2021

Grzegorz Kasdepke: Kocha, lubi, szanuje... czyli jeszcze o uczuciach

Nasza Księgarnia, Warszawa 2021. (wznowienie)

Uczucia

Ta książka już wiele razy na rynek wracała, podobnie zresztą jak inne opowieści o przedszkolakach z grupy pani Miłki - bo Grzegorz Kasdepke znalazł sposób na to, by wytłumaczyć najmłodszym odbiorcom, o co chodzi z różnymi międzyludzkimi emocjami i stanami człowieka. "Kocha, lubi, szanuje... czyli jeszcze o uczuciach" to kolejny tomik z gorąco przyjętej serii. Tym razem dzieci będą zastanawiać się nad tym, co oznacza, że ktoś kogoś kocha, nienawidzi albo że kimś lub czymś gardzi. Tematów jest zaledwie kilka, zresztą autor nie może przesadzać z ilością tekstu, bo zwraca się do kilkulatków, które niekoniecznie wytrzymałyby dłuższe opowiadania albo ich większą liczbę. Tu historyjki nadają się na lektury przed snem, są krótkie, treściwe i pomocne w zrozumieniu kolejnych zagadnień. Zagadnień podstawowych dla dorosłych - ale niekoniecznie dających się łatwo wytłumaczyć. Dlatego też cieszy fakt, że Grzegorz Kasdepke trochę wyręcza rodziców i pedagogów w rozmowach z najmłodszymi. Dzięki zachowaniom przyjaciół z przedszkola, pajacyka pani Miłki, a także nielicznych dorosłych - można będzie przyjąć bez przeszkód za pewnik uczucia bohaterów i przenieść je na własne obserwacje. Dzieci nauczą się, na czym polega strach, szczęście czy poczucie winy, dowiedzą się, dlaczego odczuwa się smutek i co to oznacza.

Każda historyjka to drobna scenka z przedszkola. Fabułę nadrzędną zapewnia pani Miłka - która właśnie przeżywa stan zakochania i czeka na to, by móc przedstawić swojego ukochanego, Kubę, rodzicom. Przedszkolaki są wyczulone na zachowania ulubionej wychowawczyni i w wielu rzeczach chcą ją naśladować, a na pewno zawsze pragną zrozumieć. Czasami też same przeżywają rozmaite rozterki lub reagują na emocje bliskich - i w tym wszystkim Grzegorz Kasdepke znajduje miejsce na sensowne i proste wytłumaczenia. Pokazuje, co dzieje się z ludźmi, kiedy znajdą się w określonej sytuacji, przedstawia wyraziste relacje w grupie. Po dowcipnej i krótkiej opowiastce z przedszkola przychodzi czas na dodatkowe komentarze. Autor najpierw już bez fabularnych wygibasów raz jeszcze próbuje zdefiniować konkretne uczucie albo stan. Następnie zwraca się bezpośrednio do dzieci - do tych, które odkryły u siebie omawiane odczucia i nie wiedzą, jak sobie z nimi poradzić (nie zawsze wystarcza fabuła, bo mimo starań autora nie będzie ona nigdy uniwersalna: służy naświetleniu sytuacji, a nie wskazaniu wszystkich możliwych realizacji uczucia). Potem jeszcze Grzegorz Kasdepke pisze do dorosłych - wprowadza uwagi i podpowiedzi, które pomogą w rozmowie z dzieckiem czy w rozwiązaniu jego problemów i dylematów. Nic więc dziwnego, że tak poprowadzone historie cieszą się ogromną popularnością wśród czytelników i wpisują się na stałe w listę lektur dla najmłodszych. Teraz tomiki pojawiają się w wersji graficznej przygotowanej przez Paulinę Daniluk.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com