* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

czwartek, 24 grudnia 2020

Małgosia Piątkowska: Rok w górach

Nasza Księgarnia, Warszawa 2020.

Pejzaże

Małgosia Piątkowska to kolejna ilustratorka, która dołącza do cyklu Rok w... w Naszej Księgarni. "Rok w górach" to opowieść w sam raz dla tych odbiorców, którzy lubią spędzać czas wolny aktywnie i na wycieczkach w górach - albo dla tych, którzy chcieliby poznać górskie pejzaże. Jednak autorka z racji tego, że ma do przedstawienia sporo ciekawych informacji w formie graficznej, decyduje się na pewne odejście od konwencji. Do tej pory zasada wszystkich pozycji w serii była jasna: autorzy wybierali jeden kadr, miejsce, w którym wiele się działo równolegle - i pokazywali zmiany zachodzące podczas kolejnych pór roku albo - jeśli samo miejsce nie było zbyt atrakcyjne i zmieniające się w kolejnych miesiącach - dokładali jakiś motyw, który gwarantował przemiany, na przykład budowę. Wtedy dzieci nie musiały zajmować się tym, co w miarę oczywiste - czyli pogodowymi zmianami - a przyglądały się postępom prac budowlanych. Małgosia Piątkowska inaczej podchodzi do tematu. "Rok w górach" pozostaje przy rytmie dwunastu rozkładówek na dwanaście miesięcy (plus dodatkowa na zadania dla dzieci) i pierwszej z informacjami. Zmiana polega na kadrowaniu - autorka do poszczególnych miejsc wraca zaledwie kilka razy, bardziej co kwartał niż co miesiąc. Zmienia szlaki wędrówek, żeby pokazać jak najwięcej.

Zaskakuje pierwsza rozkładówka z prezentacjami. Jest w niej ogrom informacji: drobne rysuneczki i malutki druk. Pojawiają się ludzie - Hania, przewodniczka po tym terenie oraz pasterz - poza nimi jest tu mnóstwo zwierząt, większych i mniejszych. Można zatem zapoznać się z kolejnymi gatunkami charakterystycznymi dla górskich pejzaży. To sposób na zainteresowanie dzieci przyrodą, ale też na edukowanie ich, przypominanie o ptakach i ssakach z górskich szlaków. "Rok w górach" to okazja do przedstawienia gatunków, które nie mają szans trafić do typowych bajek i animacji dla najmłodszych - więc Małgosia Piątkowska dostarcza wartościowych wiadomości. Podaje je tylko raz, trzeba będzie zapamiętać informacje, albo wracać do pierwszej rozkładówki do oporu. "Rok w górach" pod tym względem jest publikacją bardzo wymagającą. Trzeba będzie się nieźle wysilać, żeby oswoić się z nowymi nazwami. Na szczęście utrwalą się przez powtarzanie. Przecież zwierzęcy bohaterowie wracają w kolejnych miesiącach i trzeba po raz kolejny ich nazywać. Zwierzęta w tomie nie przejmują się sobą, są zajęte własnymi sprawami - w zależności od pory roku i pogody zmieniającymi się i ciekawymi z perspektywy dziecka. To, co nie zawsze uda się zaobserwować podczas spaceru, dzieci mogą obejrzeć na wielkoformatowych ilustracjach. Małgosia Piątkowska zachęca do odkrywania tajemnic spoza górskich szlaków. Pozwala dzieciom na obcowanie z przyrodą, zaprasza też do zastanawiania się nad środowiskiem. Może zapewnić punkt wyjścia do rozmów o ochronie planety. Jednak kluczowe jest tutaj zestawianie charakterystycznych obrazów i przemian. "Rok w górach" to szansa na wyćwiczenie umiejętności narracyjnych i na rozwijanie zainteresowań z zakresu fauny. Bardzo kolorowy tom, który uzupełnia serię i pozwala dzieciom na przyglądanie się górskim terenom. Przy okazji można się sporo dowiedzieć - jest to zatem połączenie rozrywki i edukacji w najlepszy możliwy sposób. "Rok w górach" przynosi maluchom wiele atrakcji, a uwagę przyciąga zwłaszcza dzięki zwierzęcym bohaterom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz