Rebis, Poznań 2024 (nowe wydanie).
Styl
Justine Picardie dobrze czuje się, pisząc o modzie. Nic dziwnego, że przytacza odbiorcom kolejne biografie ikon w projektowaniu ubrań. „Coco Chanel. Legenda i życie” to publikacja, która wraca na rynek – bo tak samo jak nie starzeją się pomysły bohaterki tego tomu, chęć czytelników do poznawania szczegółów (zwłaszcza tych pikantnych lub kontrowersyjnych) z jej biografii nie słabnie. Coco Chanel jest tu postacią, która przyciąga ze względu na realizację marzeń i na olśniewającą karierę – ale także z uwagi na szereg decyzji, które miały szeroko zakrojone konsekwencje. Bohaterka książki daje się poznać w procesie twórczym i podczas licznych romansów, a także przez wybory podczas drugiej wojny światowej. Nigdy nie kieruje się owczym pędem ani panującymi trendami, ma swoje zdanie i wie, jak go bronić, jest silna, niezależna i pomysłowa. I w takiej wersji pojawia się u Picardie. Coco Chanel nie może być banalna – nawet jeśli chodzi o przedstawienie życiorysu. Ta książka została napisana tak, żeby czytelników przyciągnąć do minionej rzeczywistości i żeby zachęcić ich do zgłębiania sekretów Coco. Czasami będzie tu chodzić o modowe inspiracje i o decyzje, dzięki którym bohaterka zaistniała na dużą skalę, innym razem – o intymne detale i relacje międzyludzkie. Stara się Justine Picardie przez cały czas intrygować, wynajduje tematy i rewelacje, które mogą uczynić tę biografię uniwersalną. Liczy się siła emocji, a tych w opowieści nie będzie nikomu brakować – Coco Chanel wiele razy idzie pod prąd i rezygnuje z przypodobania się innym. Dzięki temu autorka non stop podtrzymuje uwagę odbiorców i karmi ich wyobraźnię realizowanym na ich oczach snem o sławie. Ważne tu są nie tylko fakty z życia, ale też sukcesywne budowanie legendy – i to również udaje się Picardie wyznaczać.
Ta książka nie tylko jest zbiorem ciekawostek na temat Coco Chanel – zapewnia też przyjemną lekturę, dobrze poprowadzona narracja sprawia, że czyta się „Coco Chanel” niemal jak beletrystykę. To publikacja dobrze przemyślana – nakreśla kontekst historyczny i społeczny na tyle, żeby odbiorcom nie były potrzebne dodatkowe zewnętrzne źródła dla poznawania esencji doświadczeń projektantki i ikony mody. Ta opowieść płynie wartko, cieszy i przyciąga nie tylko miłośników nowinek ze świata mody. A przecież znalazło się w niej miejsce nawet na wytyczanie źródeł inspiracji dla kolejnych projektów – czy dla strojów, które zapisały się w historii z różnych względów. Autorka rezygnuje z prostego relacjonowania na rzecz fabularyzowanej relacji pełnej emocji i więzi z główną bohaterką. Coco Chanel nie jest tu traktowana pomnikowo – chociaż daje się wyczuć ogromna doza sympatii autorki do postaci. Można po tę książkę sięgnąć nie dla zgłębiania biografii Chanel czy dla historii kolejnych pomysłów wkraczających na stałe do świadomości społeczeństw – ale dla samej przyjemności czytania.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz