Nasza Księgarnia, Warszawa 2024. (wznowienie)
Emocje
Grzegorz Kasdepke przed laty znalazł sposób na opowiedzenie dzieciom o tym, co odczuwają i jak reagują w różnych sytuacjach. Przedszkolne scenki sprawdziły się na tyle dobrze, że grupa pani Miłki zamieniła się w przewodników po uczuciach i doczekała się aż czterech różnych ujęć – Grzegorz Kasdepke dokładał kolejne trudne tematy (między innymi ten, skąd się biorą dzieci), analizuje też świat wartości – w ostatnim tomiku opowiada o odwadze, uczciwości czy szacunku – wchodzi zatem w pojęcia jeszcze bardziej abstrakcyjne dla małych odbiorców, ale tłumaczy je przez nawiązania do drużyny piłkarskiej. Może trochę dziwnej, bo złożonej z dzieci i z lalek lub przedmiotów, które znalazły się w przedszkolnej Sali – jednak przydatnej przy wyjaśnianiu złożoności odczuć i reakcji.
„Wielka księga uczuć” to rzeczywiście pokaźny tom, składający się z czterech części: „Tylko bez całowania”, „Kocha, lubi, szanuje”, „Horror, czyli skąd się biorą dzieci” i „Drużyna pani Miłki” – od pierwszej chwili trochę onieśmielonej przedszkolanki tuż po studiach aż do jej szczęśliwego związku i ciąży. Przedszkolna grupa zżywa się ze sobą i daje się też poznać samym odbiorcom – tak, że wszyscy wiedzą, czego i po kim oczekiwać (dzieciaki mają specjalnie wyraziste charaktery, żeby nie trzeba było ich zbyt długo przedstawiać). Dochodzą też dalszoplanowi bohaterowie, którzy mają wpływ na przedszkolną codzienność, ale nie wchodzą w sam świat uczuć. Wszystkie te części – wcześniej pojedyncze książki, połączone w serię – wiążą się ze sobą ze względu na formę. Grzegorz Kasdepke wprowadza odbiorców szybko w rzeczywistość bohaterów: dynamiczne dialogi lub scenki natychmiast mają rozbudzić ciekawość czytelników. Są potrzebne – bo same uczucia nie są dla maluchów atrakcyjne. Dopiero oprawa zabawy pozwala na ich wydobywanie i, co ważniejsze, zrozumienie. Bohaterowie na własnej skórze przekonują się, jak ma wyglądać reakcja na konkretne zdarzenia, a to przełożenie abstrakcji na rzeczywistość pomoże odbiorcom w zrozumieniu, o czym w ogóle jest mowa. Jednak Grzegorz Kasdepke na tym nie poprzestaje. Wprawdzie dzieci z opowiadań otrzymują na bieżąco komentarz dotyczący ich przeżyć, jednak to nie wystarcza. Autor dokłada jeszcze pozabajkowy, pozafabularny komentarz dla odbiorców – i to dla odbiorców w różnym wieku. Osobno zwraca się do dzieci, którym tłumaczy, co zrobić, kiedy same coś odczuwają albo kiedy są świadkami podobnych reakcji kolegów. Osobno kieruje się też do rodziców – im proponuje szerszy ogląd sytuacji, wskazówki dotyczące postępowania i uwagi. Wszystko razem dopiero składa się na pełny obraz danego uczucia, emocji, reakcji czy wartości – dzięki temu odbiorcy będą mogli zrozumieć wszystko i zapamiętać charakterystyczne zachowania, a nawet skojarzyć je z własnymi doświadczeniami. I to największa wartość książki, która na rynek powraca co pewien czas. Ma już swoje stałe miejsce w kanonie lektur młodych odbiorców – chociaż Grzegorzowi Kasdepke nie chodzi wyłącznie o pisanie dla rozrywki, jest w stanie zaangażować czytelników emocjonalnie i przyczynić się do lepszego poznawania siebie przez odbiorców. A ponieważ to nie tylko wielka księga uczuć – ale jeszcze wielka ilustrowana księga – dzieci będą z przyjemnością do niej zaglądać. Takie publikacje się nie starzeją, trafiają do grupy docelowej, ale też i do ich wychowawców czy animatorów, którym mogą pomóc w opanowaniu sytuacji wśród maluchów.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz