* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

piątek, 6 grudnia 2024

Anna Fryzowicz-Kotarba: Kiki i bliźniaki. Zima

Media Rodzina, Poznań 2024.

Dźwięki wokół

Anna Fryzowicz-Kotarba postanawia udowodnić odbiorcom, jak bogaty jest świat dźwięków wokół nich. Na temat swojej rymowanej bajki logopedycznej wybiera ferie zimowe – wspólny rodzinny wyjazd w góry. Razem z bohaterami (to Kiki, Tadzio i Józia, ale także rodzice i rozmaite zwierzęta) można będzie się wspaniale bawić i miło spędzać czas przy różnych zimowych atrakcjach. Przynajmniej w warstwie fabuły. Bo w warstwie zadań – dzieci czeka mnóstwo pracy i ćwiczeń, które mają usprawnić sztukę wyraźnego mówienia. Każda rozkładówka to czterowersowy wierszyk o rodzinie Wesołków (chociaż w wielu wypadkach autorka stara się nie stosować rymów gramatycznych, czasami ulega pokusie i zestawia ze sobą czasowniki – ale to jeszcze da się znieść, dopóki trzyma się katarynkowego rytmu historyjki; gorzej robi się wtedy, gdy rezygnuje z sylabotoniki – łamie liczbę sylab w wersie albo rozkład akcentów, co niszczy łatwość czytania książeczki). Do tego zachęta do wydawania dźwięków. Tekst na rozkładówce poza tym to dymki – komentarze do tego, co dzieje się na obrazkach, onomatopeje, które dzieci będą powtarzać razem z bohaterami. Tu da się wykorzystywać tomik jako zestaw wyszukiwanek i trening logicznego myślenia – wiele jest zadań, które rodzice mogą wymyślać dla swoich pociech podczas wspólnych zabaw, wykorzystując rysunki przygotowane przez Daniela Włodarskiego. Można będzie kierować wzrok najmłodszych w różne rejony obrazków na rozkładówkach i zastanawiać się wspólnie nad historiami bohaterów – budować narrację, której nie ma poza rymowankami. Można też skupić się na treści samych wierszyków i sprawdzać, jak ilustracje uzupełniają wiedzę o bohaterach – w końcu Wesołkowie na feriach nie mogą narzekać na nudę, zabawy w śniegu, spacery, zimowe atrakcje, odkrywanie uroków miast i szlaków – ale też miejsca w hotelu, które zachęcają do przyjemnego spędzania czasu, gdy się za bardzo zmarznie – to wszystko przynosi całkiem sporo tematów i zagadnień, tak, że dzieci nie będą w stanie przewidzieć rozwoju akcji.

Te narracyjno-wyszukiwankowe rozkładówki autorka łamie przez zestaw zagadek. To strony, które aktywizują dzieci na różne sposoby – czasami trzeba będzie przesuwać palcem po liniach, innym razem wskazywać coś określonego koloru, jeszcze innym wykonywać proste ćwiczenia logopedyczne (które zamieniają się w zabawę, kiedy prezentuje je bohater bajek, któremu można wtórować) – albo trenować logiczne myślenie i rozpoznawanie liter w przypadku, gdy powtarzające się sylaby pomagają w doprowadzeniu zwierzęcia do jego pożywienia. „Kiki i bliźniaki. Zima” to kartonowy duży picture book, który zapewnia sporo zabawy najmłodszym. Pod pozorami tej beztroski skrywa się szansa na wykonywanie z dzieckiem szeregu ćwiczeń logopedycznych (chociaż warto by było dopracować polecenia w detalach: kiedy dziecko ma wydmuchać powietrze nosem, to nosem, a nie „noskiem”, na szczęście takie potknięcia to rzadkość w publikacji). Kolorowa książka, która pozwala na zabawy onomatopejami z pewnością przypadnie do gustu maluchom – nie zauważą one wysiłku związanego z trenowaniem aparatu mowy, a to oznacza, że chętniej będą wykonywać polecenia i ćwiczyć ładne mówienie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz