* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

poniedziałek, 2 marca 2020

Ben Handicott, Lucy Letherland: Atlas cudów świata

Nasza Księgarnia, Warszawa 2020.

Księga wspaniałości

Ta seria w Naszej Księgarni funkcjonuje od dłuższego czasu i ma się świetnie – jest bowiem wymarzonym prezentem nie tylko dla dzieci, ale i dla ich rodziców towarzyszących – ewentualnie – przy lekturze. „Atlas cudów świata”, kontynuacja rozmaitych „atlasów” to popis ilustracji Lucy Letherland uzupełniony o teksty Bena Handicotta. Autorzy tym razem zabierają maluchy w podróż po zabytkach i zdobyczach cywilizacyjnych – oraz po miejscach, które z różnych powodów warto odwiedzić, czasami za sprawą tego, co stworzyła natura, dla wspaniałych widoków i zjawisk atmosferycznych dostępnych tylko pod określonymi szerokościami geograficznymi. „Atlas cudów świata” to rozpisana na kontynenty przygoda w najlepszym gatunku.

Ta książka jest olbrzymia, pozwala przyjrzeć się bliżej trzydziestu jeden „cudom świata”, ale wyznacza też zestaw kolejnych wartych uwagi miejsc. Gdyby ktoś akurat planował poszukiwanie ciekawostek z różnych kontynentów, tutaj może znaleźć punkt wyjścia – i zestaw inspiracji. Rozkładówki z mapkami pełnią rolę wprowadzenia do rozdziałów i wypełnione są poleceniami dla dzieci – małych podróżników. Wiadomo, że nikt nie wsiądzie w samolot, by natychmiast podziwiać określone miejsca – ale w dobie internetu nie będzie trudno wyszukać kolejne zdjęcia czy informacje zasygnalizowane w tomie. W konturach kontynentów pojawiają się nie tylko polecenia dla globtroterów, ale też miniaturowe rysunki zwracające uwagę dzieci. Dzięki temu można między innymi szybko zlokalizować charakterystyczne budowle albo sprawdzić, co wydaje się najbardziej atrakcyjne. Kolejne rozkładówki – w ramach rozdziału – to wielkoformatowe rysunki wypełnione szczegółami (dużo czasu minie zanim mali odbiorcy wychwycą wszystkie ciekawostki i detale z ilustracji). Do tego autorzy dokładają jednoakapitowe, wrysowane w grafiki komentarze. To informacje starannie wyselekcjonowane, dobrane tak, by rozbudzać zainteresowanie dzieci przedstawianym miejscem, dane z różnych dziedzin, możliwe do zapamiętania i imponujące same w sobie. To okazja do poszerzenia słownictwa maluchów i do wskazywania wiadomości, które można pogłębiać. Nie wszyscy poprzestaną bowiem na podawanych w książce lakonicznych informacjach – niektóre dzieci zażądają rozwinięcia, w ten sposób tom może pośrednio pełnić funkcję edukacyjną.

W „Atlasie cudów świata” pojawiają się budowle jak z baśni albo bardzo futurystyczne, te, które mają już swoje legendy i są obecne w świadomości odbiorców z różnych pokoleń albo te zapomniane. Są budynki tajemnicze i zjawiska, które nie wszędzie zaistnieją. Dzięki temu książka trafi do najmłodszych i zajmie ich na długo, dostarczając wartościowych komentarzy oraz możliwości wirtualnej podróży po całym świecie. Dzieci przekonają się, że rzeczywistość bywa ciekawsza niż bajki – i że zawsze jest coś, czego przyjemnie się dowiadywać. Oczywiście „Atlas cudów świata” jest równocześnie wielkim graficznym popisem – pokazem umiejętności Lucy Letherland i uzupełnieniem serii, którą Nasza Księgarnia kusi nie tylko najmłodszych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz