Strona główna || O autorce || O tu-czytam || Bajki || Bajkowe portfolio                       

niedziela, 30 kwietnia 2017

Ewa Nowak: Edison. O wielkim wynalazcy

Egmont, Warszawa 2017.

Próby

Historię Edisona przybliżyła maluchom najpierw zachodnia seria Wielcy i Sławni, teraz – w cyklu Czytam sobie na poziomie trzecim prezentuje ją Ewa Nowak, która w pierwszej kolejności skupia się na młodych latach i pasji wynalazcy – oraz na cechach charakteru, które nie pozwalają mu się poddawać niezależnie od okoliczności i szeregu porażek. W tym ujęciu Edison jest poszukiwaczem najlepszych rozwiązań, geniuszem, który nie może sobie pozwolić na lenistwo. Tomik przeznaczony dla samodzielnie czytających dzieci okazuje się bardzo ciekawy i inspirujący – maluchy szybko zorientują się, że mają do czynienia z nietuzinkową postacią, a często też dostrzegą podobieństwo do swoich własnych zachowań, na przykład przy ciągłym dociekaniu przyczyn obserwowanych zjawisk. Mały Edison uwielbia zadawać pytania, a ciekawość świata jest u niego bardzo silna. Do tego stopnia, że gdy nie znajduje dla siebie miejsca w szkole, bez opamiętania czyta książki i podręczniki, a także przeprowadza kolejne eksperymenty naukowe. Takiego wynalazcę prezentuje Ewa Nowak – Edison nigdy się nie poddaje, a każda nieudana próba ma przybliżać go do upragnionego wyjaśnienia, to samo powtarza swoim pracownikom, gdy już jest dorosły.

Autorka wprowadza też do tomiku elementy komiczne – zwłaszcza nieudane doświadczenia w domu: przypadkowe wybuchy i pożary, testowanie pomysłów na kotach lub kolegach – to wszystko nadaje książce humorystycznego tonu i rozbudza ciekawość. Nowak pokazuje też, jak Edison radził sobie z potrzebami finansowymi – żeby zdobyć środki na zakup potrzebnych materiałów najpierw gromadził oszczędności, później – w pracy – wykazywał się pomysłowością i celnymi obserwacjami, dzięki którym mógł minimalizować straty, a powiększać zyski. Wreszcie dochodzi autorka do wynalazków, które zmieniały świat lub do ulepszeń już istniejących przedmiotów. Przez cały czas podkreśla upór i determinację Edisona, wskazuje cechy potrzebne dobremu wynalazcy i tłumaczy, w jaki sposób można osiągnąć sukces. Mniej zajmuje się życiem prywatnym, interesuje ją to, co dzieje się w laboratoriach i w relacjach ze współpracownikami, którzy nie zawsze popierali system działania Edisona. Zaspokaja ciekawość w tej jednej dziedzinie, za to nie otwiera innych tematów, bohater istnieje w tym tomiku tylko jako badacz.

„Edison. O wielkim wynalazcy” to lektura z trzeciego poziomu cyklu, co oznacza, że czarno-białe komiksowe szkice Agaty Kopff pełnią tu drugorzędną funkcję. Tekst został rozbudowany (w dalszym ciągu duży druk sprawia, że małych odbiorców nie zamęcza się nadmiarem liter, ale to już „poważna” książka) i wzbogacony o słowniczek trudniejszych pojęć. Ewa Nowak dba o to, by zachęcić dzieci do czytania, ale i o to, by z tomiku wyniosły cenną lekcję dla siebie. Dostarcza im rozrywki oraz wiadomości, przybliża sylwetkę Edisona, ale przy tym też nie zapomina o podsycaniu ciekawości. „Edison. O wielkim wynalazcy” to publikacja, która pozwoli najmłodszym uwierzyć we własne siły – poczuć się prawdziwymi czytelnikami i przeżyć przygodę. Na trzecim poziomie serii autorzy mogą czuć się bardziej swobodnie – wolno im o wiele więcej niż w matematycznie określanych poprzednich poziomach – to procentuje udanymi drobnymi książeczkami objaśniającymi dzieciom świat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com