Harperkids, Warszawa 2022.
Historie dentystyczne
Rzadko kiedy spotyka się kartonowy picture book tak mocno nasycony informacjami - to propozycja nie tylko dla najmłodszych dzieci, chociaż otwieranie kartonowych okienek i scenek pop-up pojawiających się po przewróceniu strony to maluchy ucieszy najbardziej. Wu Hongbin i Jam Dong przygotowali bardzo staranną publikację wypełnioną danymi, ciekawostkami i wiadomościami o zębach (niestety, w polskim przekładzie non stop pojawiają się tu "ząbki" i od takiego zdrobnienia powtarzanego zbyt często zęby mogą rozboleć, warto przy przygotowywaniu książek dla najmłodszych pamiętać, że zdrobnienia niekoniecznie przyciągną kilkulatki, a strasznie infantylizują całość: do starannie przygotowanej książki edukacyjnej kompletnie nie pasują). Autorzy szukają tu trochę opowieści fabularyzowanych, żeby odbiorcom nie nudziło się gromadzenie danych - to scenki z życia rodzinnego państwa Zębickich (którzy wyprawiają w świat syna, Mleczysława), akcja przenosi się i do szkoły w Ząbkowicach, i do miejsca pracy zębów. W Ząbkowicach bardzo dba się o higienę, a także - walczy się z wrogami (bakteriami powodującymi próchnicę). Szpital dla zębów to gabinet stomatologa, ale zęby mają też szansę na zabawę we własnym "wesołym miasteczku".
Duża kartonowa książka przygotowana została jako picture book z atrakcjami. Część informacji można odkryć po otwarciu odpowiednich okienek (albo odchyleniu fragmentów strony, bo nie zawsze są to "wciskane" w kartkę okienka), zaskoczeniem będzie na przykład możliwość zajrzenia do budynku szkoły, albo zestaw atrakcji podnoszący się na finał z rozkładówki. Do tego - liczne wyzwania dla dzieci (traktowanie zębów jako drużyny prowadzi do zachęty, by traktować zawodników sprawiedliwie i myć w zestawach po trzech, wykonując określoną liczbę ruchów szczoteczką). Znajdują się tu ciekawostki z różnych kultur i różnych czasów dotyczące dbania o zęby czy odpowiedniej diety. Dzieci przekonają się, jak dbać o zęby i jakie jedzenie ich zęby "lubią", które zęby służą do rozdrabniania których pokarmów - i co dzieje się u dentysty. Zawsze dane przemyca się w podpisach (albo w ukrytych akapitach), uwagę dzieci przyciągają autorzy albo odpowiednimi pytaniami, albo zapowiedziami tego, co skrywa się pod okienkiem do odchylenia. Do tego dodać należy humor w rozmowach bohaterów - zęby mają swoje pomysły i własne przekonania, porozumiewają się dzięki komiksowym dymkom. Mają swoje charaktery i przyciągają wzrok. "Między nami, ząbkami"to publikacja edukacyjna: dzięki rozrzuceniu wiadomości i podzieleniu ich na bardzo drobne podpisy można łatwiej przyswajać dane i zapamiętywać je. Dzieci przekonają się dzięki tej książce, dlaczego należy dbać o zęby i jak to robić - a wszystko w atmosferze zabawy i odkrywania ciekawostek. Kartonowy picture book wypełniony jest kolorowymi obrazkami, chociaż humor w warstwie graficznej jest dość prosty i wyraźnie widać, że warstwa ilustracyjna została podporządkowana pomysłom tekstowym. Dzieci będą zachwycone zarówno taką lekturą, jak i możliwością poznawania tajemnic ciała.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz