* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

środa, 20 kwietnia 2022

Zofia Stanecka: Basia. Wielka księga przyjaźni

Harperkids, Warszawa 2022.

Wokół Basi

Bardzo udane są "wielkie księgi" z ulubionymi bohaterami dzieci. "Basia. Wielka księga przyjaźni" to zestaw przekonujących opowiadań dotyczących wzajemnych relacji. Przyjaźń podzielona jest tematycznie: na uczucia do członków rodziny, na zjednywanie sobie rówieśników, ale też... na przygody zwierząt z otoczenia Basi i jej znajomych. Chodzi o to, żeby wytłumaczyć dzieciom, czym jest przyjaźń i jak najlepiej im uświadomić, co robi się z przyjaciółmi - a także, jak pokonywać nieuchronne konflikty. Potwierdza ta książka, jak dobrze Zofia Stanecka rozumie problemy maluchów i jak świetnie potrafi je przenieść na ciekawe historyjki. Przygody Basi i jej kolegów z przedszkola wyjaśniają, co robić w chwilach sporów, pokazują też, jak czuje się dziecko, które pokłóciło się z przyjacielem, jest zazdrosne lub boi się, że zostanie odsunięte na dalszy plan przez towarzysza zabaw. Małe dramaty i nadzieje zyskują tu nowy wymiar - przekonują każdego odbiorcę. Kilkulatki znajdą tutaj odzwierciedlenie swoich doświadczeń, rodzice, którzy będą czytać dzieciom - dowiedzą się, co może trapić ich pociechy i czasem nawet odnajdą ślady własnych przeżyć. Opowiadania z tego tomu mogą stać się dobrym punktem wyjścia do wspólnych rozmów o tym, co się wydarzyło w ciągu dnia i jak naprawić ewentualne krzywdy. Między historyjkami bohaterowie - członkowie rodziny Basi, jej koledzy, rodzice kolegów lub pluszaki i domowi pupile - próbują podać definicję przyjaźni albo scharakteryzować specyfikę relacji, w jednym zdaniu wyrazić uczucia, albo odnieść się do konkretnego wydarzenia, dzięki któremu odbiorcom łatwiej będzie pojąć sens przyjaźni. Dzieci w ten sposób pojmą, jak różne oblicza ma przyjaźń - i że dla każdego oznaczać będzie coś nieco innego.

Tomik podzielony jest na części w zależności od tego, kto się przyjaźni. Najciekawszy dla odbiorców będzie zestaw przygód rówieśników Basi: tutaj niektóre dzieci nie lubią towarzystwa i wycofują się z hałaśliwej grupy kilkulatków, inne czują się zranione, kiedy usłyszą krzywdzącą opinię, jeszcze inne boją się, że sytuacja, do której się przyzwyczaiły, zmieni się, gdy do "paczki" dojdzie ktoś nowy. Dowiedzą się, jak naprawiać błędy, jak przepraszać i jak wyrażać uczucia, przekonają się też, że bohaterowie, którzy pokłócili się z bliskimi, odczuwają dziwny ból brzucha (bo nie potrafią zrozumieć, co się z nimi dzieje). Przyjaźń może dotyczyć też członków rodziny: mama Basi tłumaczy, jak to jest z rodzeństwem, ale coś do powiedzenia mają w tej kwestii też rodzice, stryjowie czy dziadkowie - w każdym wieku szuka się przyjaciela i w każdym wieku potrzebuje się towarzystwa kogoś zaufanego. Zwierzęta postępują jeszcze bardziej intuicyjnie niż kilkulatki - ale i one mają w swoim otoczeniu bliskich, potrafią tęsknić i wyrażać uczucia, borykają się też z zazdrością o nowych domowników. "Wielka księga przyjaźni" przygotowana została tak, by zapewnić maluchom zrozumienie dla najważniejszej społecznej relacji. Oczywiście książka - jak wszystkie przygody Basi i jej przyjaciół - zilustrowana jest przez Mariannę Oklejak, co oznacza, że fani serii szybko do opowiadań się przekonają.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz