Harperkids, Warszawa 2022.
Rozbudzanie ciekawości
Wystarczy zwykła sól kuchenna i trochę wody, żeby zapewnić dzieciom sporo zabawy i możliwości odkrywania świata. Tomik "Sól. 10 prostych, ale niesamowitych doświadczeń" to propozycja, która pozwala uniknąć nudy. Cécile Jugla i Jack Guichard przekonują maluchy, że nauka nie musi być nużąca: wykorzystują naturalne skłonności kilkulatków do obserwowania nietypowych zjawisk - i podsuwają pomysły na spędzanie czasu. Najpierw, jak zawsze w cyklu, dziecko powinno uważnie przyjrzeć się temu, co potem będzie wykorzystywane w badaniach i doświadczeniach. Spróbuje opisać sól, określić jej właściwości i dowie się, w jakich produktach spożywczych można sól znaleźć. Następnie już przyjdzie czas na zabawy. Często przydadzą się kostki lodu i ciepła lub gorąca woda (w tym przyda się pomoc dorosłych): sól pozwoli podnieść kostkę lodu bez dotykania albo namalować fantazyjne obrazy, zamieni się w klej, pozwoli zrobić wulkan z napoju gazowanego i umożliwi wyczyszczenie monet bez większego wysiłku. Dzieci sprawdzą, jak sprawić, by świeże surowe jajko unosiło się w wodzie, a nie tonęło, odsolą też słoną wodę (będą mogły spróbować wyniku eksperymentu. Z reguły zadania są dość proste, nie wymagają zbyt wiele wysiłku ani zaangażowania, co sprawia, że najmłodsi nie znudzą się za bardzo eksperymentowaniem - co więcej, przekonają się, że warto sięgać do nauki, by urozmaicić codzienne zabawy.
Strony przyciągają wzrok. Chodzi tu o to, by najmłodsi mogli przekonać się, że doświadczenia (poznawanie prostych praw z fizyki lub chemii) to rozrywka. Każda rozkładówka wprowadza wiele komiksowych niewielkich postaci (które wspólnie zajmują się przygotowaniem eksperymentu). Z komiksowych dymków można dowiedzieć się, co należy zrobić - dodatkowe wskazówki zawarte są na ilustracjach. To oznacza, że zamiast linearnej lektury dzieci będą musiały przeskakiwać od podpisu do podpisu, zapamiętując poprzednie uwagi: ten sposób często wykorzystywany jest w publikacjach dla najmłodszych i sprawdza się zwłaszcza w przypadku, gdy kilkulatek potrzebuje wielu bodźców lub nie potrafi skupić uwagi na litym tekście. W ten sposób można również sygnalizować zabawę. Poza działaniami do wykonania w domu i ostrzeżeniami znajdują się też na stronach drobne ramki z wyjaśnieniami - i komentarze dotyczące nabytej właśnie umiejętności czy wiedzy. To sprawia, że dzieci mogą czuć się jak prawdziwi uczeni, wbijać się w dumę i lepiej zapamiętywać przedstawiane informacje.
"Sól" to tomik kolorowy i zabawny, zapewniający całkiem sporo wyzwań. Najmłodsi mogą tu docenić możliwość poznawania świata - na wyciągnięcie ręki mają zestaw zadań o nieoczekiwanych efektach, a to sprawi, że szybko przekonają się do takiej lektury. Bezkosztowość wyzwań pozwala na powtarzanie eksperymentów (i prezentowanie ich znajomym), umożliwia więc także wymyślanie kolejnych rozrywek. Ale najważniejsze jest to, że książka budzi ciekawość świata i pokazuje, jak wiele jeszcze jest do odkrycia.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz