* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

poniedziałek, 18 kwietnia 2022

Ico Romero Reyes, Tania Garcia: Jad. Toksyczne substancje w świecie zwierząt

Kropka, Warszawa 2022.

Groźne

Ta książka może zafascynować dzieci ciekawe świata i te, które lubią się uczyć oraz poznawać nowe rzeczy. "Jad" to wielkoformatowy picture book dla ambitnych - i dla fanów niezwykłości w świecie zwierząt. O ile jednak węże, skorpiony i pająki kojarzą się ogólnie z zagrożeniem, o tyle już jadowite ssaki, ślimaki albo toksyczne ptaki to coś, co zaskoczy najmłodszych i przekona ich, że warto zgłębiać wiedzę dla rozrywki. "Jad" to książka, która w tym pomaga: każda rozkładówka odnosi się do innych gatunków i innych jadowych tematów: każde dziecko może zostać specjalistą od jadu, bo pomaga w tym pierwsza informacyjna rozkładówka oraz zamknięcie tomu. To krótkie wzmianki na temat tego, jak działają trucizny i - komu zagrażają, jak również - czy należy się ich bać (to motyw dla dociekliwych, bo przecież publikacja nie została przygotowana po to, żeby budzić strach).

Rozkładówki są kolorowe i wypełnione nietypowymi stworzeniami - informacyjną funkcję pełnią tu podpisy, dodatki tekstowe do rysunków. Poszczególne akapity zostały porozrzucane po stronach i zachęcają do sprawdzania kolejnych wiadomości. Łatwiej je dzięki temu przyswajać, łatwiej też przekonać się do czytania (co może być szczególnie ważne w przypadku najmłodszych, którzy muszą ćwiczyć tę sztukę). Nielinearne teksty nadają się dla dzieci, które przecież przyzwyczaiły się już do rytmu fraz z picture booków. Co ciekawe, dla małych prymusów podawane są tu również łacińskie nazwy kolejnych stworzeń. Nie tylko jadu i możliwości zabijania innych stworzeń dotyczą te komentarze. Znaleźć można także szereg wiadomości na temat konkretnego gatunku, zwłaszcza jeśli jest on mniej kojarzony przez maluchy. Dzięki temu książka może budzić zainteresowanie nie tylko wśród dzieci zafascynowanych truciznami - przyda się wszystkim maluchom, które lubią ciekawostki o zwierzętach. Kolejne rozkładówki mogą wiązać się z zaskoczeniami - raz spotka się dziobaka, by przejść do ukwiałów i do trujących ptaków (można z książki dowiedzieć się, jak ludzie odkrywali, że te stworzenia wytwarzają toksyny - to opowieści o przygodach badaczy i potencjalne rozwiązania zagadek). Osobne rozkładówki poświęcone są ośmiornicy, rybom czy mrówkom, które potrafią wykorzystywać jad do bardzo różnych celów. Najbardziej zaskakujące informacje niesie jednak finał - wizja toksycznych ślimaków to coś, czego dzieci nie mogłyby przewidzieć.

"Jad. Toksyczne substancje w świecie zwierząt" to przede wszystkim lektura edukacyjna, chociaż dzieci sięgną po nią nie dla wiedzy, ale z ciekawości - kierowane chęcią poznawania świata przyrody. To tomik do oglądania i do odkrywania faktów na temat zwierząt - coś, co przyciągnie kilkulatki i na dłużej je zatrzyma. Obietnica odkryć toksycznych - więc automatycznie tabuizowanych w cukierkowych historiach - to najlepszy wabik dla dzieci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz