* * * * * * O tu-czytam

niedziela, 26 września 2021

Tracy Buchanan: Zaginiona siostra

Wydawnictwo Literackie, Kraków 2021.

Poszukiwania w jaskini

Matka Becky, Selma, była autorką bestsellerów. Teraz umiera na raka, lekarze dają jej zaledwie kilka dni życia. I chociaż choroba jest już w tak zaawansowanym stadium, prawem twórcy Tracy Buchanan pozwala Selmie na spełnienie ostatniego życzenia. Razem z córką kobieta chce się udać do jaskini, w której kiedyś odnalazła szczęście. Marzy o tym, żeby właśnie w tym miejscu odejść. Po śmierci matki Becky zaczyna zastanawiać się nad własną przeszłością. Próbuje zrozumieć, dlaczego kobieta zdecydowała się porzucić małe dziecko. Przy okazji własnego śledztwa dowiaduje się czegoś jeszcze: na świat przyszła jej młodsza siostra. Teraz już Becky musi doprowadzić sprawę do końca, nie tylko po to, żeby zaspokoić ciekawość. Dopingowana przez starszego sąsiada, wyrusza w daleką podróż - także podróż w głąb siebie. Tracy Buchanan pokazuje jej perypetie w drodze przeplatane scenkami z życia Selmy. Tak, żeby zagadka rozwiązywana była stopniowo i żeby czytelniczki mogły przekonać się, jakie odpowiedzi przyniosą pytania Becky.

Wprawdzie bohaterka zdążyła porozumieć się z matką i przynajmniej w pewnym stopniu nadrobić dziesięć lat milczenia - jednak śmierć rodzicielki nieuchronnie prowadzi do trudnych rozważań. I w tym wypadku nie będzie inaczej. Becky jednak angażuje się także w poszukiwania zaginionej siostry, motywacje matki schodzą na drugi plan - wyjaśnią się przy okazji, tak samo jak rozwiązania z przeszłości. Tracy Buchanan stworzyła tu grupę ludzi pozostających pod przewodnictwem charyzmatycznego Idrisa. Idris jawi się jako prorok lub cudotwórca: przekonuje do siebie Selmę, kiedy ratuje tonącego chłopca. Ale najważniejszy jest nurt. Wszyscy, którzy mieszkają w jaskiniach (schronieniu pozwalającym pozostawać blisko natury i w dodatku zapewniającym poczucie wolności, co ciekawe: u Tracy Buchanan nie ma mowy o niedogodnościach płynących z takiego mieszkania), zajmują się uwalnianiem własnej kreatywności. Jedni mogą specjalizować się w szykowaniu posiłków dla całej grupy, inni wykonują rozmaite przedmioty. Selma, która do tej pory mierzyła się z kryzysem twórczym, odkrywa możliwość uwolnienia pisarskiego talentu: tworzy jak szalona, zwłaszcza kiedy uda jej się osiągnąć stan zwany przez wyznawców Idrisa nurtem. Nie interesuje jej, co o ludziach z jaskiń mówią choćby rodzice koleżanek Becky: Selma podąża za Idrisem i nie zastanawia się nad tym, co to oznacza dla jej rodziny. Zatem, żeby zrozumieć krzywdę Becky, należy przyjrzeć się jej traumom i codzienności po stracie. "Zaginiona siostra" to powieść obyczajowa obliczona na silne wzruszenia. Bazuje na rodzinnych więziach silniejszych niż zatargi i waśnie, dodatkowo autorka zamieszcza tu sporo tajemnic, których rozwiązania stopniowo będzie czytelniczkom przedstawiać. To powieść gęsta i przesycona uczuciami, daleka od stereotypowych scenariuszy. Wprawdzie dla Tracy Buchanan nie istnieją zagrożenia związane z sektami i wpływem na ludzi - idealizuje autorka Idrisa i mieszkańców jaskini - ale kieruje się przecież do tych czytelniczek, które szukają wolności w codziennym życiu i które muszą się przekonać, że mogą wszystko.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com