* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

sobota, 18 września 2021

Edward Stachura: Cała jaskrawość i inne utwory

Iskry, Warszawa 2021.

Wrażliwość na świat

Każdy pretekst do powracania do literatury pięknej jest dobry, fani Edwarda Stachury mają powody do świętowania z racji pojawienia się na rynku tomu "Cała jaskrawość i inne utwory". Obszerna książka, w której nacisk kładzie się na prozę (chociaż piosenki, poematy i wiersze zajmują prawie dwieście stron) to okazja do przypomnienia sobie najpiękniejszych utworów Steda. Książka ma charakter popularyzatorski, kierowana jest do szerokiego grona odbiorców, może funkcjonować jako uzupełnienie biblioteczki (jak zawsze w Iskrach - i tutaj wydanie jest ekskluzywne, a spory druk sprawia, że łatwiej będzie przekonać się do lektury starszym fanom tej twórczości). Przyjęty rytm prezentowania tekstów pozwala na jak najpełniejsze zapoznanie się ze stylistyką Steda i z jego sposobem widzenia świata.

Tu nie ma mowy o narracji, która byłaby przezroczysta i nastawiona na odwzorowywanie rzeczywistości - jeśli już, to nakierowuje się ona na przeżycia i wyznania osobiste, przenosi zestaw emocji i podbarwia nawet zwyczajne doznania. U Stachury proste tematy są najbardziej odkrywcze i prowadzą do lepszego samopoznania w odbiorze. Sięganie po gatunki konfesyjne umożliwia jeszcze większe zaangażowanie się w lekturę. Stachura ma dar precyzyjnego wychwytywania spostrzeżeń o proweniencji aforystycznej, potrafi zaskakiwać czytelników puentami i przedstawiać im nieoczywiste na pierwszy rzut oka prawdy w pozornie banalnych scenkach. Zwraca na siebie uwagę za sprawą celności, ale też jest w stanie przyciągnąć do siebie przez wizerunek wagabundy. Jest w tych utworach obserwatorem, który poszukuje prawdy i piękna, a jednocześnie wie, że nie zawsze jest to możliwe do uzyskania. Nie rezygnuje jednak z tworzenia notatek z ulotnych doznań - zupełnie jakby mogły one doprowadzić autora do odkrywania wielkich prawd o człowieku. Edward Stachura może bawić się stylizacjami i przenosić przede wszystkim do prozy zarejestrowane sytuacje. Jest mistrzem w odmalowywaniu obyczajowych scenek z różnych warstw społecznych, a przecież ucieka od tego w stronę poetyckości i filozoficzności. Dzięki oryginalnym pomysłom fabularnym może przyciągnąć do książki młode pokolenia odbiorców. Ale to specyficzna wrażliwość sprawia, że "Cała jaskrawość i inne utwory" to książka ważna - mimo upływu czasu te teksty nie tracą na jakości, wciąż spotykają się z uznaniem czytelników i przynoszą sporo powodów do refleksji.

Jest ta publikacja kopalnią cytatów dla czytelników, którzy poszukują prostych i zgrabnych sformułowań określających życiowe wybory - jest tu jednak także literatura, nad którą warto się pochylić. Edward Stachura przypomniany - na nowo wybrzmiewa z pełną mocą i sprawia, że czytelnicy chcą poznawać jego pomysły. "Cała jaskrawość i inne utwory" to zatem szansa na literackie wartościowe przeżycia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz