* * * * * * O tu-czytam

środa, 15 kwietnia 2020

Masza i Niedźwiedź. Mozaiki do wyklejania i kolorowania

Egmont, Warszawa 2020.

Na nudę

Prosta zabawa czeka odbiorców książeczki „Mozaiki do wyklejania i kolorowania”, a całą zawartość zdradza tytuł. Kolejna publikacja zeszytowa pod znakiem Maszy i Niedźwiedzia zachęci do prac manualnych najmłodszych fanów serialu – dzieci, które identyfikują się z niesforną Maszą, mogą tu spotkać się po raz kolejny z bohaterami bajki i dowiadywać się, czego dokonała ich ulubiona postać. Bo Niedźwiedzia jest tu dużo mniej – chociaż nie zabraknie go w niektórych zadaniach. Tomik jest objętościowo niewielki, przypomina dawne zeszyty ćwiczeń z łamigłówkami, a wyróżnia go przede wszystkim podwójna rozkładówka z zestawem naklejek. O ile kolorowanki dzieci mogą rozszyfrować jeszcze przed wykonaniem zadania – w większości wypadków jest to możliwe i niezbyt trudne – o tyle przy naklejkach trzeba się będzie postarać, żeby sprawdzić, z jakim motywem się wiążą. Twórcy książeczki po prostu zaproponowali miejsce na uzupełnianie go naklejkami – a naklejki wyposażyli w numery, w odróżnieniu od dawnych publikacji, w których podpowiedź stanowiło niekolorowe lub po prostu blade tło z motywami z naklejek. Tutaj tajemnica zostaje do końca nierozszyfrowana – a przyklejanie naklejek w odpowiednie miejsca wiąże się przecież z ćwiczeniem sprawności manualnej. Zdecydowanie więcej jest w książeczce kolorowanek – i nic dziwnego. Za każdym razem pojawia się „szyfr”, według którego trzeba pokolorować odpowiednie pola zgodnie z podanymi kolorami – a na koniec niespodzianka dla dzieci, wyklejanka kulkowa (i tu faktycznie trudno będzie odgadnąć, co przedstawia praca: to bardziej zachęci do skupienia i uważności).

Kolejne zadania wiążą się z krótkimi komentarzami, poleceniami dla dzieci. Zdarza się, że zagadki same w sobie są zbyt czytelną podpowiedzią, ale przecież nie na odkryciu, o kogo chodzi w danym punkcie, polega zabawa, a na rysowaniu i malowaniu – nie będzie to dzieciom przeszkadzać. Dorośli przekonają się, jak dobrze ich pociechy znają bajki o Maszy i Niedźwiedziu (i czy, ewentualnie, nie trzeba jakiejś historyjki uzupełnić). Proste pytanie jest zatem zaproszeniem do zabawy – wystarczy przygotować kredki lub farby w odpowiednich kolorach i wypełniać kolejne pola. Co ważne: dzięki takiemu ćwiczeniu dzieci przygotują się do późniejszych lekcji pisania. Obecność Maszy i Niedźwiedzia, czyli bohaterów, którzy zrobili oszałamiającą karierę i trafili do przekonania wielu kilkulatkom, uprzyjemnia pracę i stanowi najlepszą motywację do działania. Zeszyt jest na tyle drobny, że nie zdąży się dzieciom znudzić monotonia poleceń, powtarzalność zadań – zwłaszcza że kolejne zagadki zostały dość dobrze opracowane za sprawą różnic w kształtach, komentarzach czy przez zmienianie stopnia trudności. „Mozaiki do wyklejania i kolorowania” to propozycja dla tych dzieci, które Maszę i Niedźwiedzia uwielbiają i szukają kolejnych gadżetów związanych z bajkowymi bohaterami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com