* * * * * * O tu-czytam

wtorek, 28 kwietnia 2020

Justin Bariso: Inteligencja emocjonalna w działaniu

Rebis, Poznań 2020.

Siła uczuć

Justin Bariso wie, że racjonalne argumenty nie mają największej siły przebicia w momencie, gdy trzeba podjąć ważną decyzję. Świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że na postawy ludzi wpływa znacznie więcej czynników, wśród których emocje pełnią istotną funkcję. Tom „Inteligencja emocjonalna w działaniu” to książka, która przybliża odbiorcom mechanizmy funkcjonowania w społeczeństwie. Autor dba o to, by w przejrzysty sposób nakreślić specyfikę inteligencji emocjonalnej: wprowadza to pojęcie do świadomości odbiorców i rozwija, tłumacząc, w jakich momentach najbardziej powinno się zwracać na nie uwagę. Po przeszło dwudziestu latach od scharakteryzowania zagadnienia, postanawia przeprowadzić czytelnikom krótki kurs rozpoznawania i ćwiczenia inteligencji emocjonalnej, tak, by mogli bardziej świadomie kształtować swoje relacje z innymi. Jednym z tematów, które porusza, będzie przekształcanie niszczących emocji w te budujące. Chce też uczyć panowania nad sobą (co automatycznie daje przewagę w wielu starciach i konfliktach na niwie zawodowej czy prywatnej), samoświadomości i nieulegania wpływom. Jest zatem tom „Inteligencja emocjonalna w działaniu” podpowiedzią, jak kształtować siebie wśród innych.

Żeby tego dokonać, Justin Bariso sięga między innymi po czytelne przykłady – sugeruje sytuacje, w których da się zaobserwować omawiane akurat procesy i postawy, pokazuje, ile można stracić, a ile zyskać, gdy wie się, na czym polega wpływ emocji na proces decyzyjny. Nie wystarcza mu teoretyzowanie i tłumaczenie mechanizmów działania: dba o to, żeby wszelkie komentarze miały wymiar praktyczny. Stąd całe listy pytań do odbiorców – a nawet rodzaje miniaturowych psychotestów, które można potraktować jako sposób na samopoznanie. Autor podpowiada, jakie metody działania stosować, podsuwa też różnego rodzaju sztuczki – przez nie można nie tylko poprawić stosunki z innymi, ale wręcz obserwować natychmiast skuteczność (tak jest w przypadku ściszania głosu podczas burzliwych dyskusji). Takimi podpowiedziami buduje Bariso szacunek do siebie i posłuch wśród odbiorców. Jawi się jako specjalista – nawet jeśli mówi oczywistości. Cechą charakterystyczną tej książki jest porządkowanie wiadomości, przygotowywanie czytelników na działania zgodne z nową „modą”. Pisze autor o tym, jak rozwijać inteligencję emocjonalną i jak unikać pułapek, w jakie wpada się za sprawą nawyków. Uczy korzystania z informacji zwrotnych (także tych krytycznych, ale nawet kreatywnego podejścia do pochwał) – każdą wiadomość można wykorzystać w celu samodoskonalenia. Pojawi się także w poradniku kwestia empatii i wpływu na innych. Autor stara się pisać prosto i podsuwać odbiorcom czytelne dla nich przykłady – nawet jeśli to wiąże się z wyostrzeniem sytuacji z życia wziętych. Justin Bariso znakomicie zdaje sobie sprawę z tego, że inteligencja emocjonalna pojawia się nie tylko w związkach, ale także w kontaktach biznesowych – i wyczula czytelników na konkretne scenki czy zachowania. Dzięki temu uważni odbiorcy będą mogli wyciągnąć z tej lektury dla siebie naprawdę sporo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com