* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

piątek, 12 marca 2021

Sylwia Chutnik: Pudel na dyskotece

Harperkids, Warszawa 2021.

Taniec

Książeczki z pierwszego poziomu serii Czytam sobie mają oswajać dzieci z lekturami. Sylwia Chutnik stawia na połączenie wyobraźni i dziecięcej opowieści z ważnym przesłaniem. "Pudel na dyskotece" to książka, która ma zachęcić już samym tytułem do prześledzenia mikroopowiastki. Dla dzieci to trening czytania, możliwość poćwiczenia tej sztuki. Kusi odbiorców niekonwencjonalnym portretem bohatera. Przede wszystkim pudel z bajki uwielbia brokat i cekiny. Stroi się w pstrokate ubrania. A ponieważ w swojej kolorowości i życzliwości do całego świata chciałby zaprzyjaźnić się ze wszystkimi, zaczepia kota. To nie musi skończyć się dobrze. Jednak Sylwia Chutnik wie, co może pomóc w sytuacji stresotwórczej.

"Pudel na dyskotece" to historyjka krótka, z rzadka pojawiają się tu dwa wersy na stronie, pod koniec - trzy, ale to już konieczność dokończenia opowieści o przygodzie pudla i niebezpiecznego kota. Fabuła barwna jak kreacja głównego bohatera to wabik na dzieci - chodzi o to, żeby jak najszybciej przekonać maluchy do czytania. W założeniach cyklu pojawiają się wytyczne dotyczące braku dwuznaków czy zmiękczeń (można wykorzystywać tylko 23 podstawowe głoski), co oznacza, że autorzy czasami muszą dokonywać wielkich stylistycznych wygibasów i nierzadko - zaburzać pierwotny przekaz, żeby dopasować się do sztywnych reguł (stąd hasła w stylu "bywa i bijatyka" albo "koktajle to jego pasja"). Sylwia Chutnik i tak radzi sobie znakomicie z tym wyzwaniem - nie wprowadza archaizmów (adapter można jej wybaczyć, chociaż większość DJ-ów dzisiaj puszczałaby muzykę z laptopa albo smartfona, też bez dwuznaków i zmiękczeń). Czasami decyduje się na dynamizowanie opowieści przez krótkie dialogi albo przez wewnętrzne rymy, udaje jej się bez zwracania uwagi na tekst zaangażować w lekturę. "Pudel na dyskotece" to książka wartościowa. Wprowadza czytelników w świat fantazji. Dyskotekowy pudel oznacza przecież zabawę. Krótkie zwroty, sformułowania, które zachęcają do oglądania ilustracji. Magda Kozieł-Nowak stawia na wyraziste kolory i na karykatury w kształtach. Proponuje obrazki bardzo dynamiczne, zachęca do ich oglądania. Na ilustracjach dzieje się bardzo dużo, dlatego też obrazki dopełniają opowieść, pozwalają lepiej zrozumieć, o co chodzi w tekście. Dla dzieci będzie to naturalnie także ułatwienie, odpoczynek od śledzenia liter. "Pudel na dyskotece" w tej kwestii jest publikacją starannie dopracowaną, jednym z ciekawszych tomików w cyklu.

To, czy maluchy uważały przy lekturze, sprawdzają dodatkowe pytania na końcu książki. Jest też dyplom sukcesu - jako nagroda za przeczytanie tomiku - i zestaw naklejek. To musi się podobać maluchom - "Pudel na dyskotece" to propozycja, która zachęca do ćwiczenia umiejętności czytania - i dostarcza rozrywki. Sylwia Chutnik poradziła sobie z zadaniem bardzo dobrze, tomik przekona najmłodszych do pracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz