* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

czwartek, 23 grudnia 2021

Feluś i Gucio grają w literki (gra planszowa)

Nasza Księgarnia, Warszawa 2021.

Krzyżówki

Każdy sposób, żeby zachęcić najmłodszych do ćwiczenia liter - i do nauki czytania - jest dobry, jeśli nie sprowadza się do "nudnego" śledzenia tych liter na kartkach. Z pomocą przychodzi Feluś, przedszkolak i bohater serii książeczek dla najmłodszych - oraz jego maskotka, Gucio. "Feluś i Gucio grają w literki" to gra planszowa - jeszcze zanim maluchy zakochają się w scrabblach, mogą pobawić się i przy okazji poćwiczyć czytanie albo rozpoznawanie liter.

Pudełko zawiera woreczek do tasowania liter, instrukcję obsługi, planszę do gry - odrobinę przypominającą szachownicę (chociaż bez elementów rozpraszających kilkulatki) - to podstawa do układania haseł - a także cały zestaw liter (na jednostronnie zadrukowanych kartonikach; warto tu zaznaczyć, że autorzy gry uwzględnili częstotliwość pojawiania się liter w wyrazach i zwiększają liczbę tych, które są zwykle najbardziej potrzebne) oraz dwustronnych kartoników z obrazkami i wyrazami. Jak to zwykle w Naszej Księgarni bywa - gra ma wiele modyfikacji i możliwości działania a także dostosowywania poziomu trudności do wieku i umiejętności odbiorców. Można wykorzystywać planszę do układania nazw przedmiotów pokazanych na konkretnych ilustracjach (a później odwrócić kartonik z rysunkiem, żeby przekonać się, jak poprawnie powinno być napisane słowo - to znakomite rozwiązanie, a i podpowiedź, jak zapobiegać problemom z ortografią u najmłodszych). Można też traktować planszę jako punkt wyjścia do krzyżówek - wtedy dzieci będą układać wyrazy przeplatające się ze sobą. Pojawia się tu kilkanaście propozycji krzyżówek dla najmłodszych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wymyślać kolejne - ta zabawa może nie mieć końca. Z pewnością dla najmłodszych będzie to znacznie bardziej atrakcyjne niż żmudne ćwiczenia czytania. Tu litery można poznawać mimochodem, przy odkrywaniu charakterystycznych nazw czy wyrazów. Co więcej - to rozrywka, w której dzieci mogą radzić sobie samodzielnie, nie potrzebują pomocy rodziców, jeśli zechcą podjąć wyzwanie - oczywiście przyjemniej będzie razem spędzać czas i cieszyć się rodzinnymi chwilami, ale gra daje się stosować również w samotności. Łatwo przechowywać ją w porządku, nie ma problemu z chowaniem elementów po skończonej zabawie.

Feluś i Gucio to bohaterowie przyjaźni przedszkolakom - jeśli ktoś jest fanem cyklu, z pewnością powinien sięgnąć i po grę dołączoną do serii - dzięki temu będzie mógł poznawać litery jeszcze przed pójściem do szkoły i rozwijać umiejętności. Łatwiej będzie później dzieciom wdrażać się w szkolne obowiązki i sprawdzać swoje kompetencje językowe. Oczywiście istniejące tutaj kartoniki można uzupełniać o własne dzieła, żeby gra nie znudziła się zbyt szybko - i żeby wykorzystać motyw zabawy do edukacji. Feluś i Gucio pozwalają oswoić się z alfabetem, rodzice otrzymują wskazówkę, jak pracować z pociechami - i wszyscy będą usatysfakcjonowani po tak przygotowanej propozycji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz