* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

wtorek, 7 grudnia 2021

Agnieszka Ludwig-Słomczyńska: Simona Kossak. Mieszkanka dzikiej puszczy

Czarna Owca, Warszawa 2021.

Niechciana

W cyklu Oni zmienili świat pojawia się portret Simony Kossak, kobiety, która na przekór wszystkim przeciwnościom losu zdecydowała się podążyć za marzeniami. Odepchnięta przez rodzinę, znalazła szczęście daleko od "swoich" stron, w Puszczy Białowieskiej. Tu zajmowała się badaniami przyrody, ale także opieką nad dzikimi zwierzętami, które ludzie przynosili do jej samotni. Simona Kossak nie wybrała realizowania scenariuszy typowych i akceptowanych przez społeczeństwo, postanowiła kierować się głosem serca i dobrze na tym wyszła. Tomik "Simona Kossak. Mieszkanka dzikiej puszczy" kierowany jest do dzieci, które powinny dzięki lekturze uwierzyć w siebie i w swoje możliwości i przekonać się, że zawsze warto realizować własne pasje. Dodatkowym atutem jest tutaj obecność zwierząt - to coś, co przyciągnie kilkulatki do opowieści.

Simona Kossak nie jest tu prezentowana w szczegółowej biografii, Agnieszka Ludwig-Słomczyńska decyduje się na krótkie akapity z informacjami - wybiera co ciekawsze z perspektywy dzieci tematy i zamienia je we wzmianki na temat bohaterki. Trudniejsze pojęcia - jeśli takie się pojawiają - tłumaczy na marginesach (chociaż czasami niektóre słowa sprawiające dzieciom trudność czy po prostu niezrozumiałe nie doczekają się omówienia). Poza życiorysem Simony Kossak autorka zajmuje się prezentowaniem kontekstu historycznego i społecznego, w równie drobnych notkach proponuje dzieciom wyjaśnienia dotyczące wydarzeń z przeszłości. Dzięki temu może utrwalić pewne wiadomości, zaintrygować odbiorców czasami, w których żyła bohaterka książki. Najbardziej wartościowe będzie jednak zestawianie miłości do przyrody i podążania za marzeniami. Simona Kossak staje się dość nietypowym wzorem do naśladowania dla dzieci. Publikacja ma służyć celom edukacyjnym, widać to choćby w doborze tematów poruszanych na marginesie opowieści: właściwa narracja jest rozbijana przez dodatkowe informacje z różnych dziedzin. Dzięki kodom QR odbiorcy mogą od razu sprawdzać, o czym jest mowa w książce, poznają różne gatunki drzew i ptaków, ale też tematy poboczne - dowiedzą się, czym jest drzewo genealogiczne i co to są juwenalia. Autorka przytacza kilka anegdot z życia Simony Kossak. Znalazła się w książce wielka rozkładówka z informacjami na temat żubrów - zatem w serii, która poświęcona jest ludziom - badaczom, odkrywcom i twórcom - pojawia się sporo danych z przyrody i rozbudzających wyobraźnię ciekawostek. Jest to tomik bardzo kolorowy, wypełniony ilustracjami, które mają za zadanie odciążać warstwę narracyjną. Informacje porozrzucane po stronach nie wydają się przeładowane - zajmują pojedyncze akapity, a autorka dobrze wyczuwa, kiedy może sobie pozwolić na rozbudowanie właściwego tekstu. Dzieci same będą wybierać, jakimi tropami powinny podążać - czy decydować się na naturalny rytm narracji, czy sprawdzać kolejne wyjaśnienia wtedy, kiedy są potrzebne. Tomik poświęcony Simonie Kossak to publikacja przeznaczona dla maluchów potrzebujących inspiracji i wsparcia w realizowaniu marzeń. Bohaterka, którą Agnieszka Ludwig-Słomczyńska przedstawia, nie należy do kanonu postaci znanych maluchom - po tak przygotowanej opowieści wszystko zapewne się zmieni. "Simona Kossak. Mieszkanka dzikiej puszczy" to tomik pokazujący, że zawsze warto być sobą i nie poddawać się przeciwnościom losu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz