* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

piątek, 14 maja 2021

Jordy Bayarri: Maria Skłodowska-Curie. Pierwiastki promieniotwórcze

Egmont, Warszawa 2021.

Radość

Dość często, kiedy pojawia się na rynku nowa seria edukacyjna dla najmłodszych przedstawiająca badaczy i uczonych, w jednym z pierwszych tomików autorzy opisują Marię Skłodowską-Curie. Jordi Bayarri od przedstawienia tej postaci zaczyna swój cykl Najwybitniejsi Naukowcy. "Pierwiastki promieniotwórcze" to skrótowy komiks dotyczący ważnych etapów z życia i naukowej działalności bohaterki książki - i dwa bardzo tym razem istotne dodatki.

Jordi Bayarri w opowieści komiksowej koncentruje się na nauce. Portretuje najpierw Marię, która wyjeżdża na studia do Paryża dzięki pomysłowi i umowie z siostrą, później - kobietę, która poświęca się pracy - i wtedy autor przenosi uwagę na sedno odkryć. Uświadamia czytelnikom, jak Skłodowska-Curie mogła odkryć polon i rad, jakie zastosowania dla promieniotwórczych pierwiastków widziała i jak reagowało na jej badania otoczenie. Do marginalnej kwestii sprowadza to, co często jest uwypuklane przez autorów biografii - czyli sprawy osobiste. Pomija nieszczęśliwą młodzieńczą miłość u Żórawskich (tu: Żorawskich), błyskawicznie rejestruje związek z Piotrem Curie, nie mówi o narodzinach córek: te pojawiają się dopiero jako małe dziewczynki na grobie ojca (śmierć Piotra Curie jest pokazana w samych obrazkach). Istnieje tu temat zainteresowań mediów czy całych społeczeństw, motywy noblowskie, a także praca Marii podczas wojny - ale już na przykład tajemniczy partner Albert nie zostaje rozszyfrowany. Bardzo mało miejsca poświęca też autor chorobie Marii: podkreśla entuzjazm w odkryciach, ale nie niebezpieczeństwa, o jakich przecież bohaterowie komiksu nie wiedzieli - to uzupełnienie pojawi się w posłowiu Tomasza Rożka.

Warto przewertować informacje biograficzne dotyczące konkretnych postaci, niekoniecznie mocno w komiksie eksponowanych, dzieci z tej części dowiedzą się między innymi o losach córek Marii Skłodowskiej-Curie. Zestaw szkiców - prac nad wyglądem komiksowych postaci - to bonus, dodający lekkości książeczce.

Nie miał Jordi Bayarri łatwego zadania. Wybrał prezentowanie kariery naukowej (dla czytelników ważny jest też historyczny wstęp, wyjaśnienie, co się działo pod zaborami i dlaczego Maria nie mogła studiować w swojej ojczyźnie). Podkreśla na różne sposoby satysfakcję, jaką dawała Marii praca naukowa, szuka ciekawostek w płaszczyźnie wiedzy. Oznacza to, że dialogi bohaterów przesycane są odkryciami naukowymi i prezentacjami kolejnych badań - w sposób dość ambitny jak na lekki komiks. Pomaga jednak zmieniające się tło wydarzeń - to napęd opowieści. Jordi Bayarri dobrze poradził sobie z próbą zainteresowania dzieci i uświadomienia im, że bez względu na okoliczności warto dążyć do realizowania ambitnych planów. Kontrast między początkowym ubóstwem a kosztami materiałów do badań jest olbrzymi, jednak gdy ktoś dysponuje wiedzą i umiejętnościami, może pociągnąć za sobą tłumy i sprawić, że wszyscy uwierzą w sens ciężkiej pracy. Sam komiks jest dość wymagający za sprawą informacji naukowych - jednak dynamizm formy sprawia, że małym czytelnikom łatwiej będzie śledzić opowieść niż w przypadku tekstowych biografii. Na tę serię warto zwrócić uwagę - znalazło się w niej sporo wartościowych rozwiązań. Taki sposób prezentowania wiadomości przekona najmłodszych i sprawi, że zainteresują się nauką, a na pewno zrozumieją, że mogą osiągnąć wszystko.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz