* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

piątek, 7 maja 2021

Hal Vaughan: Coco Chanel. Sypiając z wrogiem

Marginesy, Warszawa 2021.

Szukanie skandalu

Nie jest to tom dla ludzi, którzy chcą wierzyć w idealizm artystów i w ich oderwanie od zwyczajnego świata. Coco Chanel staje się tym razem niechlubną bohaterką - nie pokrzywdzoną przez los chociaż mającą swoje miejsce za sprawą mody i perfum, ale - intrygantką, która nie widzi niczego złego w towarzyszeniu nazistom. "Coco Chanel. Sypiając z wrogiem" to opowieść złożona z analiz wojennego zachowania tej bohaterki. Nagle autor wprowadza czytelników w rzeczywistość mroczną i przerażającą, a do tego - dołącza wiadomości (na podstawie odnalezionych w różnych archiwach dokumentów) odzierające ze złudzeń. Nie zamierza traktować Coco Chanel z uznaniem czy z atencją. Nie interesują go zupełnie dokonania w zakresie projektowania mody, wie, z czego Coco Chanel zasłynęła i zasług jej nie odbiera - jednak wszystkie te zasługi bledną w zestawieniu z działaniami z czasów wojny. Hal Vaughan pokazuje odbiorcom nieznane oblicze Coco Chanel. W zasadzie nie oskarża ani nie szuka sensacji - ma do dyspozycji materiały, które mogłyby wstrząsnąć częścią publiczności literackiej. Zdaje sobie sprawę, że dzisiaj pamięć o burzliwych czasach XX wieku nie jest już aż tak silna, a przynajmniej nie rzutuje na codzienne wybory odbiorców, co może automatycznie osłabiać wymowę tomu. Unika oceniania i wydawania wyroków, dba o to, by dostarczyć czytelnikom odpowiednią porcję wiedzy - i liczy na to, że sami wyciągną odpowiednie wnioski na temat postaw Coco Chanel. Tu nie ma miejsca na kompromisy ani na usprawiedliwienia, bohaterka tomu poruszała się w rzeczywistości, w której większość odbiorców wolałaby jej nie widzieć. Szczegóły z biografii dotyczące czasów wojennych autor odtwarza na podstawie odnalezionych dokumentów, naświetla postawy Coco Chanel wobec nazistów.

Sporą część tego tomu zajmuje naświetlanie tła i kontekstu. Autor wprawdzie nie chce czytelników zarzucać detalami batalistycznymi, jednak bardzo uważa na podbudowywanie sensacyjnych wiadomości faktami. Liczą się dla niego źródła wiadomości i udokumentowane spotkania, podaje daty i miejsca, żeby łatwiej było w razie potrzeby weryfikować informacje. Świadomy tego, że część czytelników będzie wstrząśnięta wizją projektantki-kolaborantki, stara się zatrzymywać odbiorców na poziomie danych, a nie wzburzać ich przesadnie: liczy na to, że wszyscy samodzielnie wyciągną wnioski na temat egzystencji Coco Chanel i zrozumieją, że nie wszyscy wielcy twórcy byli równie wielkimi ludźmi. "Coco Chanel. Sypiając z wrogiem" to zatem analiza jednego z tematów biograficznych - nie do pominięcia, chociaż przez lata zapomnianego. Hal Vaughan kieruje się przede wszystkim do fanów historii, nie do ludzi zainteresowanych życiorysem Coco Chanel. Proponuje narrację dość gęstą i złożoną, daleką od rozrywkowych tonów - nie ma tu miejsca na sentymenty i na czytadło.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz