* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

wtorek, 25 maja 2021

Bogna Sroka-Mucha: Czapu Czipu. Chowaj się jak wiewiórka

Harperkids, Warszawa 2021.

Pomysł na ćwiczenia

Jeśli dzieci przywiążą się do jakiegoś bohatera, próbują go naśladować, przynajmniej w takim zakresie, w jakim to jest możliwe. Książka, którą proponuje Bogna Sroka-Mucha, rozwija ten pomysł: "Czapu Czipu. Chowaj się jak wiewiórka" to kartonowy i fantazyjnie powycinany tomik z możliwością podążania za zwierzęcym bohaterem. Jest to też picture book, więc automatycznie uda się zaangażować najmłodszych w zabawę ruchową. Szczególnie ważne jest to dzisiaj, kiedy kilkulatki niespecjalnie lubią ćwiczenia i gimnastykę, wolą spędzać czas przed ekranem. Twórczy jest tu pomysł na serię: Czapu Czipu ma czarodziejską czapkę i to czapka jest odpowiedzialna za kolejne "wcielenia". Dzięki temu będzie można poszerzać wyobraźniowe historyjki, podsuwać różne pomysły do naśladowania. W "Chowaj się jak wiewiórka" mały bohater trafia do lasu (to efekt czarów a nie spaceru, co oznacza, że każde dziecko będzie mogło bawić się we własnym pokoju). Dalej niby-akcja toczy się według czytelnego schematu: najpierw wiewiórka robi coś charakterystycznego dla siebie - czasami w nieco ubarwionej pod bajkę wersji, na przykład gdy rzuca orzeszki do dziupli albo układa je jeden na drugim. To temat pierwszej strony. Na drugiej stronie pojawia się za to mały bohater, który robi to samo, tyle że - używając przedmiotów z własnego pokoju. I tak gdy wiewiórka turla orzeszki, maluch ma turlać po pokoju piłkę, gdy wiewiórka skacze po gałęziach, dziecko ma ułożyć sobie z kartek gałęzie i po nich skakać. Rozkładówek jest zaledwie kilka, ale zapewnią maluchom odpowiednią porcję ruchu, w dodatku - podsuną pomysły na urozmaicenie zabaw ruchowych. W końcu nie chodzi tu o zwyczajne rzucanie piłeczką, a o naśladowanie zwierzęcia - to sposób na poszerzanie wyobraźni. Dzieci będą zachwycone, bo nie tylko mogą zachowywać się tak jak sympatyczne zwierzątko - ale też połączą się w zabawie z dziecięcym bohaterem.

Bogna Sroka-Mucha proponuje proste ilustracje: nie chodzi przecież o to, żeby dziecko zbyt dużo czasu spędziło nad książeczką. Może obejrzeć sobie przygodę malucha i wiewiórki (którzy wcale nie wchodzą ze sobą w dialog ani nie zwracają na siebie uwagi, ich światy w ogóle się nie łączą), ale najważniejsze będą działania. Odbiorcy powinni niemal równolegle z lekturą przystąpić do zabaw ruchowych: wykorzystywać pomysły z tomiku i naśladować bohaterów, zmęczyć się i wyszaleć pod pretekstem przejmowania zadania. Czapu Czipu to zatem bohater, który przyciągnie odbiorców dzięki oryginalnemu podejściu. Autorka przyciąga dzieci przez pomysł i propozycję innego niż zwykle traktowania książeczki. "Chowaj się jak wiewiórka" może funkcjonować jako książka-zabawka, to, co najważniejsze, dzieje się tu poza literami i obrazkami. Bardzo dobrze wypada ta seria - to coś dla dzisiejszych kilkulatków niezwykle istotne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz