* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

sobota, 1 maja 2021

Elizabeth Barféty: W cieniu brata

Znak, Kraków 2021.

Zazdrość

Kolejni bohaterowie z paczki przyjaciół uczących się w szkole baletowej mają rozmaite problemy związane z relacjami w społeczeństwie, własnymi uczuciami lub wymaganiami. W Szkole Tańca Opery Paryskiej mogą się uczyć tylko najlepsi, w dodatku większość musi mieszkać w internacie. Co pewien czas pojawiają się też szanse wystąpienia na prawdziwej scenie - i tu znów uczniowie muszą rywalizować o miejsce. Nie wystarczą dobre chęci, trzeba się wykazać umiejętnościami oraz wytrwałością. Bywa to źródłem wielu komplikacji. Elizabeth Barféty wykorzystuje motyw ambicji młodych "szczurków", żeby pokazać odbiorcom, do czego może doprowadzić niekontrolowane działanie. W trzecim tomie, "W cieniu brata", po raz pierwszy głównym bohaterem jest chłopiec. Starszego brata Colina znają i podziwiają wszyscy: nastolatek jest w szkole niekwestionowaną gwiazdą. Nauczyciele stawiają go za wzór, uczniowie - kojarzą. Tymczasem Colin nie może z tej więzi czerpać nic dla siebie: Franz zwyczajnie nie chce go zauważać, zupełnie jakby młodszy o pięć lat brat był wstydliwym sekretem. Nawet opiekuna, którego każdy uczeń wybiera sobie spośród starszych kolegów, Colin musi szukać gdzie indziej, bo Franz nawet nie pozwala na podjęcie rozmowy w tym kierunku. Na szczęście Colin nie pozostaje samotny. Cała grupa przyjaciół trzyma się razem i jest bardzo wyczulona na zmiany nastrojów lub problemy niektórych rówieśników. Colin skrycie podziwia piękną Constance, uważa, że jeśli zostanie wybrany do teatralnych pokazów, pokona brata, to zwróci na siebie uwagę dziewczynki. A przede wszystkim - wyjdzie z cienia brata. A na tym bardzo mu zależy. Colin wie, że nie osiągnie niczego bez poświęceń - a ponieważ jest dość mały i nie imponuje muskulaturą, postanawia ćwiczyć dużo więcej niż inne dzieci. Spędza całe godziny na siłowni, zamęcza się, trenuje bez nadzoru i bez wiedzy dorosłych. Uważa, że wytrwałość i ambicja wystarczą, żeby odnieść sukces - ciężko pracuje na to, żeby ten sukces przyspieszyć. Oczywiście Colin wybiera najgorszą dla siebie drogę, to, co robi, prowadzi wyłącznie do kontuzji. Kontuzja wyklucza chłopca z wyścigu szkolnego. A Franz w tym samym czasie...

Autorka doprowadza do możliwości skonfrontowania opinii i podzielenia się własnymi uwagami z bliskimi. O tym, co dzieje się z Colinem, alarmują na początku jego przyjaciele - wiedzą, że nie powinni ukrywać przed dorosłymi poważnego problemu. Z kolei Colin może w końcu porozmawiać szczerze z bratem i wyznać, co czuje. Autorka zaprasza do dzielenia się informacjami, namawia do komunikacji i podpowiada, jak to zrobić. Przestrzega też przed samodzielnym i pochopnym działaniem: coś, co wydaje się idealnym rozwiązaniem i jedyną drogą do osiągnięcia celu, może prowadzić na manowce i wywoływać znacznie bardziej poważne problemy. "W cieniu brata" to opowieść ciekawa dla dzieci - wypełniona nie tylko scenami płynących z ambicji działań, ale też zabawami kilkulatków czy obrazem ich silnej przyjaźni - to na pewno przekona nie tylko małych fanów baletowych historii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz