* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

środa, 19 maja 2021

Isabelle Filliozat, Margot Fried Filliozat, Eric Veille: Przyjaźń. Jak się zaprzyjaźnić i przyjaźnić

Harperkids, Warszawa 2021.

Relacje

Jeszcze do niedawna nie trzeba było uczyć dzieci, jak się przyjaźnić - ale w świecie mediów i gadżetów elektronicznych zanikają podstawowe więzi społeczne. Tomik "Przyjaźń. Jak się zaprzyjaźnić i przyjaźnić" to kolejna propozycja w serii Akceptuję, co czuję - zeszyt ćwiczeń połączony z treningiem poprawnych zachowań. Odbiorcy nauczą się między innymi, jak właściwie odczytywać sygnały i w ogóle jak się komunikować z innymi. Będą oceniać różne scenki rozgrywające się między bohaterami i wskazywać poziom paliwa w baku przyjaźni. Zastanowią się nad cechami, które są dla nich ważne u przyjaciół i sprawdzą, która z przedstawionych postaci wydaje się im najbardziej intrygująca. Pojawią się tu rozmaite quizy, a także zadania na wyobraźnię. Dzięki nim nie tylko czytelnicy zastanowią się dokładnie nad tym, co przeżywają - ale również rodzice zyskają cenny podgląd uczuć ich pociech i w razie potrzeby będą mogli interweniować. Isabelle Filliozat, Margot Fried Filliozat oraz Eric Veille sięgają czasami po tradycyjne łamigłówki. Są tutaj na przykład labirynty do przejścia, kolorowanki według klucza albo diagramy z wyrazami do wykreślania. Są też dymki, które można oceniać dzięki naklejkom. Porady dla odbiorców, wskazówki i scenki - prawdopodobne, chociaż często przesadzane dla większej czytelności. Żeby uzupełnić książkę, dzieci będą musiały zastanowić się nad właściwymi uczuciami oraz nad istotą przyjaźni. Przy okazji autorzy mogą również wytłumaczyć czytelnikom, dlaczego inne dzieci czasem zachowują się źle. Sięgną do tematu nieśmiałości oraz do mimiki czy sygnałów niewerbalnych. Odbiorcy będą mogli nie tylko sprawdzić, kiedy bohaterowie popełniają błędy - ale również przetestować podobne postawy. Ta publikacja wyczula na detale w relacjach międzyludzkich, przygotowuje dzieci na działania w społeczeństwie i pozwala pokonać początkowy lęk przed kontaktami z innymi. Tomik jest utrzymany w stonowanej kolorystyce (pojawiają się tu czerwony, różowy i szary, resztę kolorów dodadzą dzieci choćby wtedy, kiedy będą rysować portrety swoich przyjaciół). Trochę barw wprowadzą również naklejki - kolejny sposób na przyciąganie dzieci do książek. "Przyjaźń" to publikacja bardzo dobrze przygotowana. Najmłodszych skusi zestawem zabaw - a przecież wszystkie gry proponowane przez autorów mają na celu w pierwszej kolejności wypracowanie odpowiedniego podejścia do innych i zastanowienie się nad zachowaniami, które pozwalają tworzyć i podtrzymywać więzi.

Nie zawsze chodzi tu aż o przyjaźń, czasami tylko o zdobycie towarzyszy zabaw albo o wypracowanie sobie opinii dziecka życzliwego i sympatycznego (a w konsekwencji lubianego). Książka wyczula na nastroje oraz zachowania - reakcje dobrze i źle widziane w grupie). Nie tylko pokazuje odbiorcom, do jakich rówieśników - często nieświadomie - się zbliżają, ale też, dlaczego unikają innych. Dużo jest tu miejsca na uzupełnienia, rysunki dzieci, ale też na ich propozycje, oceny czy wybory. Można tu dać upust własnym emocjom - co stanie się cenną wskazówką dla dorosłych. To publikacja kreatywna i interaktywna, do różnorodnego uzupełniania. Wymaga i twórczego podejścia, i całkiem sporo refleksji. Pozwoli na rozwój maluchów. Seria wypada bardzo interesująco i na pewno niejednemu dziecku bardzo się przyda.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz