* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

piątek, 28 maja 2021

Cleo i Cuquin na tropie

Harperkids, Warszawa 2021.

Rzeczy codzienne

Cleo i Cuquin - a także Tete - to bohaterowie dziecięcy, którzy mają przyciągnąć uwagę najmłodszych. Bohaterowie trójwymiarowej bajki tym razem po prostu wspólnie spędzają czas, takie zresztą jest założenie serii. W cyklu Na tropie pojawia się dość nietypowo publikacja kartonowa - to wyraźny znak, że przeznaczona jest dla najmłodszych. I faktycznie - widać i po ilustracjach, i po poziomie trudności, że maluchy ucieszą się z zadań. Zasada jest prosta: w całej serii chodzi o wyszukiwanie konkretnych przedmiotów. Zaprezentowane są ich miniaturki na marginesie - i często chodzi o wskazanie kilku takich samych rzeczy, co oznacza, że odbiorcy poćwiczą też proste liczenie. Kiedy maluchy skończą wykonywać zadanie, dostaną jeszcze jedno wyzwanie, może nieco trudniejsze - a może po prostu wykorzystujące zestawy rekwizytów. Trzeba umieć liczyć do sześciu (albo właśnie teraz się tego nauczyć) i zapamiętywać, który element się już wskazało. Nie ma zbyt wielkiego poziomu trudności, bo przedmioty na marginesie zostały też pokazane w wersji miniaturowej - dzięki podpisom kilkulatki zechcą poznawać litery.

Dzieci poradzą sobie same, nie muszą bowiem czytać poleceń, skoro przedmioty do szukania zostały pokazane dodatkowo na obrazkach. Ale wtedy odrobinę stracą. Każde polecenie wiąże się bowiem z jednoakapitowym komentarzem - krótkim omówieniem tego, czym akurat zajmują się bohaterowie. To sposób na rozbudzanie wyobraźni odbiorców, a może też na zasugerowanie im pewnych zabaw lub sposobów spędzania czasu. Nie ma tu wymyślnych scen i motywów spoza zwyczajności dzieci. Cleo i Cuquin bawią się na plaży, przygotowują "straszne" dekoracje na Halloween, urządzają domowy koncert lub bawią się w salon piękności. Są tu także elementy dnia - przygotowanie do snu albo mycie zębów po śniadaniu - w sam raz, żeby naśladować bohaterów i nie narzekać. Drobny komentarz tekstowy kierowany do dzieci zawiera też pytania lub zachęty do zastanowienia się nad czymś. Metoda zaangażowania odbiorców w świat bohaterów dobrze się tu sprawdzi. Przedłuży się też czas spędzony nad książką.

Jest tu kolorowo - tak, żeby przyciągnąć uwagę kilkulatków. Jest też za każdym razem wiele przedmiotów. Rozkładówki zawierają chaotycznie porozrzucane rzeczy - po to, żeby zaintrygować odbiorców, ale też po to, żeby odrobinę utrudnić dzieciom zadanie - gdyby strony składały się wyłącznie z przedmiotów do wskazania, maluchy szybko by się zniechęciły. Tymczasem zadania można urozmaicać, dzieci zyskają tu okazję do wielu zabaw wyszukiwankowych. Cleo i Cuquin to bohaterowie sympatyczni, pasujący do dzisiejszych standardów bajkowych. Teraz umożliwiają między innymi ćwiczenie spostrzegawczości i snucie marzeń - nie trzeba emocjonujących fabuł, kiedy można towarzyszyć postaciom w ich działaniach. Na tropie to bardzo pomysłowa seria, pozwalająca wybrać przygody ulubionych bajkowych bohaterów. Ta propozycja kierowana jest do najmłodszych, którzy nie zaczną się frustrować stopniem skomplikowania wyzwań - otrzymają propozycję w sam raz dla siebie. Tak przygotowany tomik może posłużyć też do zwykłego oglądania i nazywania przedmiotów - więc i do poszerzania słownictwa maluchów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz